Министърът на икономиката, енергетика и туризма Трайчо Трайков съобщи, че се изготвят изследвания за вятърния потенциал в България, както и за възможностите за използване на други възобновяеми енергийни източници.
Проектът за енергийна стратегия трябва да бъде готов до края на 2009 г. или началото на 2010 г, а до средата на следващата година - да бъде приет национален план за действие до 2020 г. , посочи министърът.
Стремим се към енергийна стратегия, която да балансира различните интереси в енергетиката в интерес на потребителя, заяви той.
Министърът отбеляза, че ядрената енергетика в България ще бъде подкрепяна институционално, но с повишени изисквания за сигурност, за безопасност и управление на ядрените отпадъци и извеждане от експлоатация.
Трайков заяви също, че страната ни трябва да окаже институционалната подкрепа и на инвеститори в нови газови централи, както и че ще бъде насърчавано производството на енергия от биомаса.
Трайков участва днес в кръгла маса "Енергийната стратегия на България до 2020 г.". На сайта на министерството днес е публикувана стратегия. Депутати от икономическата комисия настояват енергийната стратегия вече да минава не само през Министерски съвет, а да бъде одобрявана и от Народното събрание.
От дискусията днес стана ясно, че все още има много въпросителни около
бъдещето на възобновяемите енергийни източници
у нас.
Председателят на БСК Божидар Данев попита министъра докъде е стигнала националната програма за възобновяеми енергийни източници, кога бизнесът ще спре да субсидира кръстосано и потребителите, и топлофикациите, кога ще се отнемат лицензите на газоразпределителните дружества, които не инвестират.
Други проблеми, които тревожат бизнеса, са – кога ще се отвори трансграничният пазар, за да има реална конкуренция, и кога ще се въведе моделът един лиценз – едно дружество у нас, каквато е европейската практика.
Данев сподели, че структурата на българската икономика 20 година е деформирана от погрешна политика в енергетиката, поради което индустрията ни има силно енергоемки производства.
Председателят на работодателската организация възрази срещу непазарни договори, сключени с ТЕЦ-Марица "Изток", поради което има твърде висока цена на електроенергията.
Според него изкупуването на енергията от възобновяемите енергийни източници ще определи една твърде висока средна цена в микса на електроенергията.
Божидар Данев посочи, че
има наченки на модерно мислене
в представените принципи за нова енергийна стратегия.
Когато имаме карта с обособени технически възможности за изграждане на възобновяеми енергийни източници, ще има и интерес от страна на инвеститори, както и ще бъде улеснена регулацията, каза зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова.
Тя съобщи, че ще бъде подписано споразумение за разбирателство с Румъния за изграждане на два хидрокомплекса на р. Дунав.
Зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева каза, че като се изготвя картата за ВЕИ ще се вземат предвид екологичните рискове, тъй като срещу България има започнати вече четири наказателни процедури от ЕК за ВЕИ, които създават екологични проблеми.
По думите й е недопустимо да се осъществяват проекти в тази посока, които са опасни за местообитанието на някои животни.
Председателят на парламентарната комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм Мартин Димитров заяви при откриването на форума, че е важно какъв ангажимент ще поеме правителството, за да стимулира малките и средни предприятия за повишаването на енергийната ефективност както при потреблението, така и при производството на енергия.
Според Димитров в Националната енергийна стратегия трябва да се заложи и засиленото приложение на възобновяеми енергийни източници.
Решаването на екологичните проблеми на електроцентралите в дългосрочен план също трябва да бъде част от стратегията, каза депутатът от Синята коалиция.
Според него трябва да се работи за по-голяма либерализация на енергийния пазар, за да се изпълни отговорността към потребителите, които трябва да имат по-голям избор на доставчици.
Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев каза, че се работи по усъвършенстване на правилата на електроенергийния пазар именно по посока към увеличаване на дела на свободния пазар.
ДКЕВР взема необходимите мерки за изпълняването на ангажиментите на инвеститорите в рамките на лицензиите, обяви той.
ЕСО ЕАД (Електроенергeн системен оператор) и "Булгартрансгаз"
трябва незабавно да изготвят десетгодишни планове за действие и да се започне работа за тяхното отделяне от системите на производство и търговия с енергия, коментира Трайчо Трайков.
Двата оператора ще бъдат отделени в рамките на структурата на Българския енергиен холдинг (БЕХ), като ще бъдат подчинени пряко на министъра на икономиката, енергетиката и туризма.
На борсата ще бъдат предложени до 15% от акциите им, заяви Трайков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!