Днес излезе от печат официалният бюлетин за въвеждане на Българския държавен стандарт за киселото мляко, съобщиха за БТА от Българския институт за стандартизация (БИС).
Така от днес стандартизацията е в действие, бюлетинът ще се предлага за разпространение и всеки производител, който желае да произвежда по този стандарт, ще може да си го закупи, каза Галин Ганчев, директор на дирекция "Издателска дейност, продажби и услуги " в института.
Стандартът БДС е по старите кодове и наименованието се запазва, въпреки че държавата не участва в него, обясни той.
Инициативата за връщането на този стандарт бе на браншовите организации.
Точното му наименование е БДС - 12 2010 и той отменя предишния БДС- 12 от 1982 година.
На етикета на млякото, произведено по БДС, ще пише "Българско кисело мляко".
При преработването на стария стандарт са направени основни промени, информират от БИС. В обекта на стандарта, например, е добавено и козето кисело мляко.
Включени са изисквания към използваните в производството суровини и опаковки, които ще бъдат полистиренови кофички до 1 кг., стъклени буркани до 1 кг. и керамични съдове със същата вместимост.
Българското кисело мляко се съхранява при температура от 2 до 6 градуса по Целзий и има срок на трайност до 20 дни от датата на производството.
Категорично изискване е това мляко да се приготвя само от сурово краве, овче, биволско, козе мляко или смесено.
Закваските са от щамове лактобацилус булгарикус и стрептококус термофилус, изолирани в България и неподлагани на генетична модификация по БДС.
Засега контролът по спазване на БДС в киселото мляко ще осъществяват лабораториите на ДВСК в цялата страна.
Това ще бъде така до изграждането на Националната агенция за контрол на храните до края на тази година.
Междувременно Браншовата камара на индустниалните хлебопроизводители и сладкари в България (БКИХПСБ) внесе в Министерството на земеделието и храните изготвените проекти за стандарти на три вида хляб – бял, типов и "Добруджа".
От бранша заявиха, че подкрепят въвеждането на БДС за хляба, но посочиха, че всички участници в производствената и преработвателната верига трябва да гарантират за качеството на суровината, необходима за производството на хляб по стандарта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!