Кризата все още не е отминала. Всеки десети американец е без работа. В същото време банкерите и мениджърите, тоест виновните за световния срив, отново печелят големи пари.
Над "Уолстрийт" се излива дъжд от бонуси.
През миналата година само там са били изплатени 20 млрд. долара премии - четвъртата най-голяма сума от съществуването на нюйоркската борса.
Натискът в бранша е голям. Който не плаща добре, трябва да се откаже от качествения персонал.
Думата "бонус" идва от латински и означава "добре", тоест хонорар за добре свършена работа. Но нима всички тези милиарди не отиват в джобовете на същите онези хора, които докараха световната икономика до ръба на катастрофата?
Без поуки от кризата
Впрочем бонусите са само част от паричния поток, който се стича към служителите от финансовия бранш.
Ето какво казва Дейвид Байм, професор по икономическа етика в Колумбийския университет: "Това, което разбрахме при тази криза, е, че бонусите са нецелесъобразни. Нека не се заблуждаваме - това са просто много пари, обещани на определени хора."
Може би ще се намери начин да се регулира изплащането на допълнителни поощрения. Но тогава браншът ще открие други пътища за раздаването на огромни суми, убеден е проф. Байм.
"За правителствата е трудно да регулира заплащането в един икономически бранш. Освен това правителствата по правило не взимат най-добрите икономически решения. Така че всяка политическа намеса в банковия бизнес крие рискове", отбелязва той.
Ножицата се разтваря все по-широко
Самите банкери изглежда живеят в някакъв друг свят. Дали са гузни? Ни най-малко, казва Байм, който е работил по-рано във финансовия бранш.
Междувременно става все по-очевидно, че бездната между американското население и финансовите елити става все по-дълбока. Байм споделя това мнение, но същевременно отбелязва, че тук е налице и един стар проблем.
"Хората с високо образование или с някакъв особен талант получават толкова големи пари, че това изглежда нечестно на останалия свят. Хората са готови да простят, когато става дума за Тайгър Удс, за футболисти или кинозвезди.
Кризата просто привлече вниманието към нещо, което е съществувало и по-рано, но хората не го забелязваха или просто не им пукаше."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!