О т 1 май трябва да заработи балансиращият пазар на електроенергия, коментира пред БТА Еленко Божков, член на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Вече всички участници в енергийната система подават графици за своята работа, но от 1 май те ще трябва да плащат за небалансите, които създават, обясни Божков. До тази дата всички участници в пазара ще трябва да са се регистрирали в балансиращи групи и ако има разминаване между прогнозното и реалното производство и съответно консумация на енергия, участниците ще плащат небаланса в системата.
Божков посочи, че ще има горен предел на цената, която ще се плаща при недостиг извън графика и горен предел на цена, когато някой участник има преразход спрямо графика. Въпреки тези лимити, това ще е реален пазар и цените ще се формират на база придобития опит, смята той.
В момента една от причините още да не е стартирал балансиращият пазар, е, че не са сключени всички договори между ВЕИ производители и крайни снабдители и координатори на специални балансиращи групи, каза Божков. Той добави, че производителите на зелена енергия са претендирали до каква степен може да се прогнозира тяхното производство. Отчитам като голямо предимство създаването на общ сетълмент на специалните балансиращи групи, което направихме, защото това ще ни даде възможност да се предпазим от небаланси, дължащи се на метеорологични условия, коментира Еленко Божков.
Той поясни, че целта е, ако ВЕИ централите не могат да се балансират в рамките на балансиращата група, те да могат да правят това на цялата територия на страната в общия сетълмент, който ще се осъществява от НЕК. Ролята на борсовия оператор пък ще е да се занимава с търговията на електроенергия ден напред и в рамките на деня, уточни Божков. От миналата седмица вече има издаден лиценз за борсов оператор на държавното дружество "Български независим енергиен оператор", съобщи Божков.
Отказан е лиценз на частната компания "Българска енергийна борса",
която също бе подала заявление за борсов оператор. Най-вероятно частната компания ще оспори в съда и двете решения на ДКЕВР - както за отказа за лицензиране на проекта на частния борсов оператор, така и за издаване на лиценз на "Българската независима енергийна борса", но решенията ни са изключително добре обосновани и мисля, че са необорими, коментира Божков. Той каза, че дълго време е стоял на дневен ред въпросът
какъв да бъде борсовият оператор -
посредник или участник в сделките. В повечето случаи в ЕС той е посредник, но у нас, за да спестим таксите и разходите за участниците в балансиращия пазар, ние изключваме създаването на клирингова къща, посочи Божков. Така по думите му остава възможността борсовият оператор да е участник в сделката, но без да придобива собственост.
Продължава и процесът по издаване на лицензии на търговци и координатори.
През 2015 г. пазарът на електроенергия у нас трябва да бъде изцяло либерализиран,
заяви Божков. Според него добре ще бъде, ако дотогава поне 20% от общата търговия с електроенергия бъде в сделки в рамките на деня.
По мое лично убеждение договорите с двете американски централи трябва да се преразгледат и ако е възможно да бъдат предоговорени или развалени, защото тези договори по никакъв начин не отговарят на правилата, наложени ни от членството в ЕС, коментира комисарят.
По отношение на договорите с централите от ВЕИ Божков каза, че трябва да се види какъв ще бъде режимът на преференции за тях. До началото на новия ценови период обаче преразглеждане на техните договори не може да се постигне, смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!