Разходите по изграждането на АЕЦ "Белене" при спазване на нормативните изисквания са минимум 11 млрд. евро, а цената на киловатчас е сравнима с цената на киловатчас, произведен от вятърни централи, твърди икономическият експерт Красен Станчев.
Тази цена е изчислена в ръководения от него авторитетен Институт за пазарна икономика (ИПИ).
Загубите от реализация на този проект ще бъдат повече от ползите, каза Станчев пред БНР.
"При обстоятелството, че няма да може да се продава тази електроенергия, а в страната няма никаква нужда от нея, до 2025 г., се оказва, че инвестицията няма да може да се изкупи.
Когато възникне необходимост от такава мощност, при по-евтини условия, тогава ще може да се направи такава инвестиция", каза Станчев.
Институтът за пазарна икономика е готов с независима оценка на проекта АЕЦ "Белене".
Методиката на оценката съответства на изискванията на чл. 45 от Закона за безопасно използване на ядрената енергия и на стандартите на ОИСР, Евратом и т.нар. "екваториални принципи".
Оценката, посочват от ИПИ, е направена без сътрудничеството на Националната електрическа компания и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, които не са отговорили в срок на заявление за достъп до обществена информация по въпроси, които са съществени за взимането на решение за изграждане на атомна централа.
През уикенда премиерът Бойко Борисов изненадващо заяви в интервю, че ще строим АЕЦ "Белене".
"Да разбира се, ще строим "Белене", как няма да го строим?", каза той и добави: "Имаме две условия - 51% държавно участие и да не даваме ние пари".
Днес, веднага след като бе обявено проучването на ИПИ,
спешна пресконференция в Народното събрание даде депутатът от ГЕРБ Валентин Николов,
член на парламентарната икономическа комисия. Той обвини специалистите от ИПИ, че представените от тях цифри за строежа на АЕЦ "Белене" са спекулативни."Строежът на централата не е авантюра, която ще ощети българския потребител", каза депутатът Николов.
"Произведеният ток от новата централа, когато влезе в експлоатация, ще се конкурира на свободния либерализиран пазар, който Европа ни задължава да въведем още от тази година. Цената, която АЕЦ "Белене" ще формира ще е цената на разходите", поясни той.
Николов напомни, че в меморандума, сключен с руската страна, има цена 6, 280 млрд. евро, която не може да бъде надскачана, а друга инвестиция на НЕК от 850 млн. евро ще отиде за инфраструктурата.
"Договорената цена за централата в Белене е между най-евтините в света за такъв тип централи. Няма да има нито един лев от бюджета на страната даден за строителството на АЕЦ "Белене", нито държавна гаранция за отпуснатите заеми", настоя Николов.
Според ГЕРБ заемите ще бъдат изплатени чрез цената на тока за около 10 години, а в условията на криза това строителство щяло да формира много работни места, ще създаде нов активен икономически растеж в регион, който е между най-бедните в Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!