Нещастието на европейските банки, отслабени заради дълговата криза и принудени да продават активи, прави щастливи американските им конкурентки, които печелят дялове от пазара.
"Джей Пи Морган Чейс", "Ситигруп" и "Голдман Сакс" обявиха не особено добри или направо разочароващи резултати за последното тримесечие на 2011 г.
Но всяко зло - за добро.
Европейските банки, под натиска на пазарите и регулаторите, са принудени да продават активи, за да увеличат собствените си капитали.
Такъв е случаят с френските банки "Креди агрикол", "Сосиете женерал" и "Бе Ен Пе Париба", както и с испанската банка "Сантандер".
Това дава възможност на техните конкуренти отвъд Атлантика да придобиват активи на добри цени.
В доклад от декември одиторската кантора "Делойт" отбеляза, че тези операции на сливания и придобивания от американските банки биха могли да се разраснат на фона на кризата в еврозоната.
"Европейските банки продават позиции и не могат да си позволят лукса да изчакват добри цени", отбелязва Джим Синегал, анализатор в изследователската компания "Морнингстар".
Въпреки това според президента и главен изпълнителен директор на "Джей Пи Морган" Джейми Даймън "няма вълна от продажби".
Но докато европейските банки свиват дейността си в много области и имиджът им страда от сътресенията в еврозоната, то съперничките им от "Уолстрийт" могат да се надяват лесно да се сдобият с дялове от пазара.
"Ситигруп" не се обявява за пряк купувач на активи, но се надява да натрупа приходи, като съветва клиентите си, придобиващи такива активи.
Докато европейските банки все по-трудно си осигуряват ликвидности, американските им колеги са облагодетелствани от връщане на пари към Съединените щати от инвеститори, които ликвидират активите си в евро, обезпокоени от несигурността и рисковете, тегнещи над европейската икономика.
Според Джим Синегал американските банки дори са заринати с планини от пари от Европа, до такава степен, че въпросът е какво да правят с тях, при положение че търсенето на заеми е недостатъчно.
Проблемите на европейските банки са нещо положително от гледна точка на увеличаването на депозитите в американските банки, които могат да играят ролята на убежище за инвеститорите или частните вложители, изтъква Ерик Оха, анализатор от агенция "Стандард енд Пуърс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!