Р азмерът на неизплатените заплати у нас за 2013 г. е около 69 млн. лв.
Това съобщи по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) социалният министър Хасан Адемов, като се позова на данни от Главната инспекция по труда.
Общо около 80 млн. лева просрочени заплати дължат работодателите на служителите си, добави той
Дебатите по време на тристранката бяха по предложените промени в Кодекса на труда (КТ) и се концентрираха върху чл. 245, който гласи, че при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер 60 от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната.
Алинея "втора" предвижда разликата до пълния размер на трудовото възнаграждение да остане изискуема и да се изплаща допълнително заедно със законната лихва.
Според представителите на синдикатите тази възможност се ползва масово от работодатели, като за изискуемата сума трябва да се водят дела. Президентът на КНСБ Пламен Димитър заяви, че синдикатът подкрепя промените, но с конкретни предложения за подобрение на текста.
Вицепрезидентът на конфедерацията Чавдар Христов коментира, че чл. 245 в частта си за гарантираното изплащане на 60% от възнагражданията влиза в противоречие с Конституцията. Трябва да се опрости възможността за събиране на вземанията, коментира Христов. Пламен Димитров настоя да бъде предвидено криминализиране и на неплащането на заплати.
Народният представител от "Атака" Магдалена Ташева представи поправките в КТ, предложени от партията. Какво трябва да направи добросъвестният работник, за да получава гарантирано 100% от възнаграждението си, попита Ташева. Представители на работодателите посочиха, че не подкрепят внесения законопроект и се противопоставят на приемането му.
В страната има 350 000 действащи предприятия, като от тях под един процент имат затруднения, довели до големи забавяния в изплащане на възнагражденията, а умисъл има само в отделни случаи, мотивираха се работодателите. Те не приемат и внесения текст за забрана за уволнение на работник, завел дело срещу работодателя.
Социалният министър не подкрепи предложените от "Атака" законови промени
Адемов отбеляза, че министерството му подкрепя идеята да се търсят възможности за решаване на въпроса за трудовите възнаграждения. Важно е да се прецизират предложените текстове, за да не се създадат проблеми както за работниците, така и за собствениците, добави министърът.
По думите му въвеждането на възможността за ускорено производство трябва да се регламентира от Гражданско процесуалния кодекс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!