Н ископлатени са 27% от всички работещи у нас или близо 600 хиляди, което е висок дял.
Това коментира на пресконференция президентът на КНСБ Пламен Димитров, позовавайки се на резултатите от изследване за цената на труда на Института за социални и синдикални изследвания към синдиката.
За нископлатени работници се смятат тези, които получават до 67% от нетната работна заплата за съответната година.
За 2012 г. нетната работна заплата е 525 лева, а 67% от нея - 352 лв., посочи Димитров. Нетно възнаграждение е чистата сума, която работещите получават след приспадане на данъците и социалните осигуровки. По думите му
профилът на нископлатения работник най-общо е жена в предпенсионна възраст, със сравнително ниско образование, работеща в преработващата промишленост или селското стопанство.
Най-често нископлатените работещи са наети в малки фирми и се трудят в отдалечени от административните центрове селища.
Около 75% от нископлатените работници поне веднъж са оставали без работа, което се отразява на тяхната мотивация и трудова реализация, коментира Любен Томев от института.
При тези, които не членуват в синдикална организация, вероятността да са нископлатени е над два пъти по-голяма, в сравнение с тези, които членуват в синдикат, отбелязаха от КНСБ.
Изследването сочи още, че колкото по-кратко е времето на работа в една и съща фирма, толкова по-голяма е вероятността работникът да попадне в групата на нископлатените.
Като основни цели пред синдиката по отношение на нископлатените работници, от КНСБ посочиха повишаване на ефективността на колективното трудово договаряне и неговото разширяване; договарянето на системи за заплащане, които да съответстват най-пълно на резултатите и труда, вложен в производството; пряко участие на синдиката в различните форми за подобряване на качеството на работната среда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!