К лиентите на банките не познават начина на формиране на лихвата за ипотечния кредит - около 44% от хората смятат, че лихвата по техния заем е фиксирана за целия срок на договора, което е невярно.
В България няма ипотечен кредит с фиксирана лихва за целия период на договора.
Това обясниха в Националния пресклуб на БТА Деян Василев, управител на интернет портала "Моите пари" и Иван Стойков, старши анализатор и оперативен директор на "Моите пари".
Те представиха резултатите от проучване за ипотечните кредити, направено сред близо 1400 посетители на сайта.
Само 23% от хората с ипотека отчитат, че годишният процент на разходите е най-важният показател.
Промените в Закона за потребителския кредит, приети на 9 април, няма да повлияят на една трета от анкетираните, ползващи жилищен ипотечен кредит
Те не планират рефинансиране или нямат възможност да го направят. Въпреки отпадането на таксата, при рефинансиране на ипотеката е важно да се предвидят всички разходи от новата кредитираща институция, посочват експертите.
Условията за теглене на заем за хората с по-добри финанси ще се подобрят. Младите хора с добри доходи ще могат по-лесно да си позволят ипотечен кредит, смята Иван Стойков.
С падането на наказателните такси ще има клиенти, които бързо ще си върнат заемите, но е много вероятно те да теглят заем отново, при новите условия, посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!