По предварителни данни на НАП около 300 000 са устройствата, за които изискването трябваше да бъде изпълнено до полунощ на втори април. Същият срок е и за всички бензиностанции и газ-станции в страната, които бяха длъжни да монтират нивомерни системи на резервоарите си.
Санкциите за неспазилите закона могат да достигнат до 10 000 лв. и запечатване на търговския обект.
Проверките на НАП, започнали тази сутрин, ще обхванат широк кръг търговски обекти, сред които и за търговия на горива.
Т.нар. ведомствени бензиностанции също ще бъдат проверявани и санкционирани, ако освен за вътрешна употреба, се използват и за продажба на горива на клиенти.
От НАП припомнят, че всеки касов апарат, който не е от новия тип с дистанционна връзка, трябва да бъде изведен от употреба и фискалната му памет да бъде разчетена и демонтирана. Няма краен срок за дефискализирането на излезлите от употреба фискални устройства, но едновременното използване на касов апарат, свързан с НАП и апарат от стария тип е нарушение на закона, предупреждават от приходната агенция.
Законът изисква всеки касов апарат да бъде свързан с компютърните системи на Националната агенция за приходите. Това стана на три етапа.
Срокът на първия - за търговците с течни горива, изтече на 1 януари 2011 г.
До 31 август 2011 г. дистанционна връзка с НАП трябваше да имат всички регистрирани по ЗДДС търговци на дребно с лекарствени продукти в аптеки и дрогерии, съгласно Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
До 30 ноември 2011 г. такава връзка с приходната агенция бяха длъжни да осигурят тези търговци на зърно, които са регистрирани по ЗДДС и по Закона за съхранение и търговия със зърно.
За всички останали търговци крайната дата беше 31 март 2012 г.
Потребителите могат да разпознаят дали едно фискално устройство има дистанционна връзка с НАП по символите BG, вписани в контур на картата на България отпечатани най-често в долния ляв ъгъл на касовата бележка.
На 2 април изтече и срокът, в който всички юридически лица трябваше да подадат своите декларации за облагане с корпоративни данъци. До момента това са направили 315 000 дружества. Повече от половината са изпратили декларациите си през интернет.
По електронен път в НАП са постъпили 168 000 документа.
В края на месеца изтича друг срок - за деклариране на доходите от физическите лица. До момента това са направили 168 000 души, като 14 000 (близо 9%) от тях са изпратили декларациите си онлайн, подписани с електронен подпис.
Повече финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!