На около 240 млн. евро се изчисляват досегашните загуби за българския и гръцкия бизнес от блокираната ни обща граница.
Това показва доклад на Кризисния щаб към Министерство на земеделието и храните за състоянието на граничните пунктове на границата с Гърция и информация за размера на претърпените загуби от фирми.
Пътната мрежа в Гърция е блокирана на над 25 места, като се прилага променлив график на блокадите.
Честите промени подпомагат поддържането на напрежение и натиск от страна на фермерите, като същевременно наличието на график им дава възможност да твърдят, че осигуряват пропускането на хора и стоки, посочва докладът.
Според публикации в гръцката преса, щетите на страната се изчисляват на над 200 млн. евро.
Загубите, които е претърпяла България до момента, се оценяват на над 40 млн. евро.
От Кризисния щаб предлагат да бъдат привлечени към щаба юристи от всички компетентни български институции, с водещата роля на Министерство на външните работи, които да подготвят окончателно становище за по-нататъшния ход на жалбата на България.
Европейската комисия обсъди с представители на българските и гръцките власти стачката на гръцките фермери. Единственият резултат, поне засега, е, че
ЕК очаква от страната ни детайлна оценка за последиците и щетите
от блокадите. На базата на тези данни тя ще реши дали да предприеме мерки срещу Гърция и какви да бъдат те, съобщи говорителят на ЕК Том ван Лиеруп.
По-рано днес от ЕК допуснаха възможност за наказателна процедура срещу Атина заради неспазване на европейското законодателство, свързано със свободното движение на стоки.
Българският посланик към европейските общности Бойко Коцев, по чиято инициатива се проведе днешната среща, каза, че не се съмнява, че комисията ще се намеси.
Дали това ще бъде само под формата на предупреждение към Гърция, или нещата ще стигнат до Европейския съд в Люксембург, ще стане ясно в следващите дни.
Междувременно, Европейската комисия обяви, че започва разследване за изплатени помощи на гръцки земеделски стопани от Организацията за земеделско осигуряване (ЕЛГА) през 2008 и 2009 г.
Според говорител има основания да се смята, че изплатените средства са фактически форма на държавна помощ, оказана в разрез с изискванията на общия пазар в Европейския съюз при отпускането на подобно подпомагане.
Комисията започва и проверки за тарифите за електроенергия, разрешени на държавната компания "Гръцки алуминий".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!