Е вропейската комисия прекратява наказателната процедура срещу България за обществените поръчки по проекта "Южен поток". Това обяви зам.-председателят на комисията Марош Шефчович, който участва в срещата по газовите въпроси в София, цитиран от БНР. Държавите-участнички в новата група си поставят като основна цел всяка от тях да има поне три независими доставчика на природен газ.
Необходимата инвестиция за газовия хъб е на стойност 2,2 млрд. евро, стана ясно от презентацията на премиера Бойко Борисов по време на Срещата на високо равнище в София на Групата за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа.
Сред предимствата на България за изграждане на газов хъб, според презентацията на Борисов, е географското разположение на страната ни, което я определя като стратегически партньор, добре проектиранaта национална газопреносна мрежа, добре балансирана транзитна национална система с газохранилище; добив на нефт и газ в региона; ниско вътрешно потребление - свободен капацитет за транзит; прозрачни процедури за доставки и строителство на справедливи цени; дългосрочен и краткосрочен капацитет.
България ще ползва натрупания европейски опит по развитието на търговски платформи, "Единна система за управлението на газовите потоци", предварително съгласувана с Европейските газови партньори, се казва още в презентацията на Борисов.
По думите на зам.-председателя на Европейската комисия Марош Шефчович, европейските страни трябва да покажат, че могат да работят заедно за постигане на по-добра свързаност помежду си. Комисарят за енергетика и климатични промени Мигел Канете подчерта, че за да се постигне независимост на региона, ключова роля има развитието на "Южния газов коридор" и свързването на Европа с него, разработването на местни находища в Черно море, както и развитието на терминалите за втечнен природен газ.
България, Гърция и Румъния постигнаха съгласие към Групата на високо равнище за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа за стартиране и на подгрупа за изграждане на Вертикалния газов коридор. Българският енергиен министър Теменужка Петкова покани представителите на Румъния, Гърция и Унгария на първа среща за Вертикалния газов коридор към края на месец март в България. Очаква се Унгария да обяви решението си дали ще участва в подгрупата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!