Компанията "Трансоушън", която е собственик на експлодиралата преди близо три години петролна платформа "Дийпуотър хърайзън" постигна съдебно споразумение с американското правителство по делото за инцидента от 2010 г., информира Би Би Си.
Платформата, която бе използвана под наем от "Бритиш петролиъм" (BP.com), избухна на 20 април 2010 г., убивайки 11 души.
Петролният разлив доведе до изключително мащабно замърсяване на Мексиканския залив, което се оценява като най-сериозната екологична катастрофа в историята на САЩ.
"Персоналът на "Трансоушън" е приел разпорежданията на началниците от БП, макар да е имало ясни знаци за опасността. Цената на това е била трагична", казва зам.-главният прокурор Лани Брюър.
Базираната в Швейцария компания ще трябва да плати 400 млн. долара глоба и 1 млрд. долара обезщетения по граждански искове.
Сумата, която трябва да бъде изплатена в рамките на пет години, ще бъде похарчена главно за екологични проекти, научни изследвания и обучения, насочени към предотвратяването на бъдещи разливи.
Споразумението подлежи на одобрение от федерален съдия. Част от него включва и задължението компанията да въведе повишени изисквания за сигурност.
Според анализатори договорените обезщетения и глоби са много по-ниски от очакваната.
БП, например, постигна извънсъдебно споразумение с правителството на САЩ, по което се задължи да изплати 4,5 млрд. долара, от които 1,26 млрд. глоба.
Компанията похарчи 14 млрд. за почистването на океана и за компенсации на местните хора.
БП обаче е съдена и в друг процес, който трябва да започне на 25 февруари.
Ако бъде преценено, че е проявила груба небрежност, компанията може да бъде осъдена да плати още 21 млрд. обезщетения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!