У нас всяка година не се декларират средно около 1,2 млн. тона дизелово гориво, което е близо 36,2% от потребяваното в страната.
Това показва анализ на НАП и Агенция "Митници" на пазара на горива у нас.
Загубата за държавния бюджет от укрити данъци по нерегламентираните доставки и продажби на течни горива се оценява на 1,1-1,2 млрд. лева, се казва анализа, публикуван от Министерство на финансите.
Анализът показва, че с най-голям относителен дял от недекларираните доставки, т.е. най-рискови, са доставките с получатели от икономическите сектори - "Селско стопанство" - 48,1% и "Транспорт" - 34,5%.
Тези два икономически сектора са и най-големите потребители на дизелово гориво в страната. В резултат на изготвените анализи е разработена стратегия за предотвратяване укриването на данъци при доставките на течни горива.
Според Министерството на финансите с влезлите в сила на 1 януари промени злоупотребите ще намалеят и това ще доведе до увеличаване на бюджетните приходи.
От началото на тази година всички данъчно задължени лица, които извършват зареждане на течни горива за собствени нужди, са длъжни да регистрират и отчитат зареждането по реда на Наредбата за регистриране и отчитане продажбите чрез фискални устройства.
Това изискване се отнася, както за земеделските производители, които зареждат за собствени нужди селскостопански машини и техника, така и за лица, осъществяващи транспортни, спедиторски, производствени, строителни и други дейности.
Мярката ще доведе и до намаляване на нелоялната конкуренция на пазара на течни горива, смятат от МФ.
Конкуретнтото предимство за недобросъвестните лица, в резултат на укритите данъци води до изкривяване на пазарната среда и се отразява негативно върху лоялните икономически операторим, обясняват от ведомството.
По данни на браншови организации, в резултат на нелоялната конкуренция на „ведомствените бензиностанции", в малките населени места са закрити 700 малки бензиностанции и са освободени от работа 2500 заети лица.
Мярката ще доведе и до намаляване дела на сивата икономика. Съгласно доклад на Европейската комисия България е на първо място от държавите-членки на ЕС с най-висок дял сива икономика - 32,2% от БВП, припомнят още от Министерството на финансите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!