Бедствията през миналата година са стрували на света 366 млрд.
долара. Това съобщи в Европейския парламент еврокомисарят по
международното сътрудничество, хуманитарната помощ и действията при
кризи Кристалина Георгиева.
Тя представи идеите на Европейската комисия за развитието на европейската гражданска защита, с разработването и прилагането на механизъм за общо действие и за осигуряването на общи средства за борба с бедствията. Комисарят посочи, че
броят на бедствията постоянно расте и те стават все по-мащабни,
като от 2005 г. насам щетите са нараснали със 123 млрд. долара.
Промените в климата, прирастът на населението, разрастването на икономиката, съчетани с увеличаването на броя и мащаба на природните бедствия, водят до все по-големи щети за хората и за икономиката, добави Георгиева.
Тя се позова на доклад, изготвен от 220 учени от 60 страни, в който се посочва, че
в бъдеще все по-често светът ще страда от горещини, суша, наводнения и бури.
Нашият свят се променя и сме все по-уязвими, допълни комисарят. По нейните думи това е причината Европа да има необходимостта да укрепи системите си за обща гражданска защита. Все по-често настъпват бедствия, на които една държава не е в състояние да отговори сама, затова ни трябват общи инструменти за спасяването на живот и предотвратяването на поражения, заяви Георгиева.
Комисарят предложи да бъдат предприети общи учения на екипи на гражданската защита с обмяна на опит. Предложението на комисията е досегашната практика на реакция на бедствията, която подлежи на решение според ситуацията, да бъде заменена от траен и предсказуем модел на намеса. Това е особено важно, тъй като при бедствията времето за оказване на съдействие е съществен фактор, посочи Кристалина Георгиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!