Броят на милионерите в САЩ се е увеличил с 16% през 2009 г., след като спадна с 27% през 2008 г.
Миналата година около 7,8 млн. домакинства в САЩ са разполагали с милион долара или повече в инвестируеми активи, което не включва капитала, инвестиран в основното им жилище, показва доклад на Spectrem Group.
Това е с 1,1 млн. повече от предната година, когато броят на милионерите в САЩ спадна до най-ниското си равнище от 2003 г. насам. Тогава в групата останаха само 6,7 млн. домакинства поради спада на икономиката.
"Макар и все още далеч от рекорда от 9,2 млн. през 2007 г., нарастването на популацията на милионерите тази година е добра новина за икономиката, която опитва да се възстанови", каза Джордж Уолпър, президент на Spectrem Group.
Нараснал е и броят на домакинствата с капитал над 5 млн. долара. Те са отбелязали ръст от 17%, достигайки 980 хил. спрямо 840 хил. през 2008 г.
Средната възраст на милионерите в САЩ е 62 години, а най-често те заемат важни длъжности в корпорации.
Проучване на
британската фирма за данъчни, одитни и
консултантски услуги "Прайсуотърхаус
Купърс" заедно с университета на
Парма пък показа, че
заможните италианци
са забогатели още повече
въпреки или, по-точно, благодарение на икономическата криза.
Общото състояние на най-богатите 640 хил. семейства в Италия е възлизало в края на миналата година на рекордните 882 млрд. евро - с 19% повече в сравнение с преди година. В тази категория влизат фамилиите, които притежават най-малко 500 хил. евро под формата на финансови активи.
Богатите италианци са извлекли полза от щедрата данъчна амнистия за авоари, държани в тайни банкови сметки в Швейцария и на други места. В резултат в страната са били върнати 85 млрд. евро, на които до голяма степен се дължи увеличаването на богатството на най-заможните фамилии.
Очаква се общото състояние на богатите италиански семейства да нарасне и тази година - с 5,3%.
Оптимистичните данни за най-заможните слоеве от населението на Италия идват на фона на далеч по-песимистичната статистика за състоянието на националната икономика.
Миналата година брутният вътрешен продукт се е свил с 5% - най-голямото намаление след Втората световна война.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!