Около 30-35% от одобрените проекти по оперативната програма "Конкурентоспособност" не се осъществяват заради липса на финансиране от страна на кандидатите.
Това каза заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов на конференция за еврофондовете и конкурентоспособността.
По думите му това значи, че бенефициентите губят време и пари, а администрацията - ресурс за оценяване, и има затлачване в системата, и след това проектите не се осъществяват.
По-рано днес министърът по управлението на средствата от ЕС Томислав Дончев съобщи, че в момента се обсъжда възможността
част от ресурса на "Конкурентоспособност" да бъде използван и за нисколихвено кредитиране
на фирми. Идеята е лихвата да е под пазарната и средствата да бъдат използвани както за бизнес-инициативи на фирмите, така и за съфинансиране за проекти, уточни министърът.
Дончев посочи още, че има закъснения в плащанията по европейски проекти само по някои от оперативните програми.
В масовия случай плащанията стават в рамките тримесечния срок след подаването на искане за плащане. Има случаи, когато има закъснения от четири, пет, шест месеца.
Министърът каза, че това се дължи както на административни причини, така и на грешки от страна на изпълнителите на проекти - грешки в процедурите, некоректно оформени документи.
Българският бизнес все още има очаквания, които не удовлетворени от институциите,
отговорни за оперативна програма "Конкурентоспособност", заяви още Дончев. Той отбеляза напредъка при изпълнението на оперативната програма през последната година, както и направеното по инициативата Джереми.
Сред проблемите министърът открои скоростта на процеса от оценка на проектите до плащането, административната тежест.
Синхронът между безвъзмездното финансиране и банковата политика у нас към момента не е добър, което не твърдя, че е вина на банките, каза министърът. Проектите са добри, но по отношение на съфинансирането, на оборотния ресурс за изпълнението им, няма банка, която би отпуснала кредит, заяви още той.
По въпроса за работата на бизнеса с банките при европейските проекти Дончев отбеляза необходимостта да се предвиди механизъм, който още на фаза кандидатстване с проекта да дава яснота дали той е банкируем. Освен това всеки ползвател на финансиране при забавяне на плащането има право на наказателна лихва, припомни Дончев.
Към момента страната е успяла да разплати по проекти по оперативните програми около 2,4 млрд. лв., което е 16% от европейския ресурс.
Договорените средства са близо 56%, и това означава, че в рамките на годината има реален шанс да бъде постигната поставената цел - плащанията да са в размер на 3 млрд. лв., или 20% от целия евроресурс, заяви министърът.
Дончев каза, че очаква оперативна програма "Конкурентоспособност" да стане третата програма, която да се включи във възможността за подаване на документи по електронен път.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!