Менюто от последния обяд, сервиран на пътуващите в първа класа на борда на "Титаник", беше продадено за 122 хил. долара (76 хил. лири) на търг във Великобритания по случай 100-гинишнината от потъването на легендарния кораб.
Менюто е с дата 14 април 1912 г. - денят на трагичния сблъсък на кораба с айсберг, и се е намирало на масата на д-р Уошингтън Додж - виден банкер от Сан Франциско, пътуващ със съпругата си Рут и сина си Уошингтън-младши.
След обяда г-жа Додж сложила менюто в чантата си, без да подозира, че ще го отнесе на спасителна лодка още същата вечер. Двойката и синът им оцелели при трагедията и оттогава менюто е притежание на семейството.
На 19 април д-р Додж дава интервю за австралийско списание, в което разказва за нощта на 14 април. Интервюто е публикувано във Виртуалния музей на Сан Франциско и включва потресаващи данни за паникьосани хора, простреляни от офицерите на кораба при опит да се качат в спасителните лодки.
Сред общо 40-те ястия, запазени за най-богатите пътници, са включени пиле по мерилендски, яйца аржантьой (яйца на очи с аспержи), пиле "Галантин" и печени агнешки пържоли. "Титаник" се е славил с най-изтънчения плаващ ресторант на времето си.
На търга беше продаден и ключодържател с комплект ключове, принадлежали на Самюел Хеминг - член на екипажа, отговорен за поддръжката на газените лампи на кораба.
Самите ключове са били използвани в съдбоносната нощ - когато "Титаник" е започнал да потъва и е станало ясно, че всичко е загубено, капитанът е дал лична заповед на Самюел Хеминг да снабди всички спасителни лодки с газени лампи.
Хеминг е знаел, че корабът ще потъне след по-малко от 30 минути, но въпреки това е слязъл няколко етажа надолу към трета класа, за да вземе лампите. Той успешно е изпълнил задачата си и впоследствие е оцелял, след като е измъкнат от ледената вода и качен на една от спасителните лодки.
Корабът "Титаник" отплава от Саутхамптън на 10 април 1912 г. с 2224 души на борда на своето първо и последно пътешествие от Европа до САЩ.
На 14 април корабът се сблъсква с айсберг в Атлантическия океан и потъва в ранните часове на 15 април.
Жертвите на една от най-големите морски трагедии в историята са 1514, като спасени са само 710 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!