10 члена на организирана престъпна група, сред които и нейният ръководител бизнесменът Венко Кръстев ( на 47 г. от Варна), са задържани при акция срещу изградени престъпни схеми за финансови и данъчни измами, съобщава сайтът на МВР.
Сред арестуваните са двама служители на НАП - в Русе и Пловдив, уточниха от пресцентъра на агенцията. Инспекторите са отстранени от длъжност още днес, до два дни ще бъдат дисциплинарно уволнени. От НАП припомнят, че за последната година са отстранили 47 служители по подозрения в корупция.
Сред задържаните днес е данъчен в Пловдив, който давал съвети как да се избегне плащането на ДДС.
Друг от арестуваните имал яхти и луксозни имоти.
По данни на НАП извършителите на престъпленията са ощетили държавния бюджет за последните 2 години с около 250 млн. лева.
Членовете на групата придобили недвижими имоти в България и в други европейски страни, а също и скъпи автомобили и две яхти, плаващи под чужд флаг.
У един от групата е намерена сумата от 40 хил. лева, за които е обяснено че са "джобни пари".
В специализирана полицейска операция участват служители на Главна дирекция "Криминална полиция" - МВР, Следственият отдел при СГП и НАП-МФ, уточнява сайтът на МВР.
Процесуално-следствени действия се извършват на 28 адреса на територията на София, Варна, Русе, Пловдив, Велико Търново, Трявна и Бургас със съдействието на служители от съответните областни дирекции на МВР.
По-рано днес министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов каза във връзка със засиленото полицейско присъствие във вилната зона на Варна, че тази сутрин в града е започнала специализирана полицейска операция "Всичко коз".
Наименованието на операцията дошло от намесата на държавните органи за разбиването на добре изградената престъпна схема за финансови и данъчни измами.
В хода на разследването е бил засечен изразът "без коз" в разговорите на членовете на престъпната група, уточнява агенция "Фокус". Разследващите установили, че това означавало "без документи", когато става въпрос за някоя сделка.
Държавата се е намесила, за да предотврати тяхната престъпна дейност, като е минала на "Всичко коз", т.е. – всичко да е с документи. "Затова минахме на "Всичко коз", за да са валидни аргументите на държавата", разяснява вътрешният министър Цветонов пред "Фокус".
Операцията е насочена към противодействие на изградени престъпни схеми за използване на фирми "бушони" и фирми с липсващи търговци, което означава, че на практика те нямат собственик.
Така са извършвани данъчни измами и са източвани бюджети, коментира Цветанов.
Чрез пълномощници в единия случай се декларирали несъществуващи покупки от реални търговски дружества в България, които от своя страна не декларирали съответните доставки.
Тези дружества - "липсващи търговци" нямат необходимия ресурс за обезпечаване на търговска дейност.
При втората схема се използват неистински документи при доставки в рамките на ЕС и вътреобщностни придобивки, предимно на строителни железа и скрап - чрез чуждестранни дружества в Румъния и Унгария, регистрирани на името на български граждани с цел избягване на установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери.
В случаите, при които НАП се намесвала, за да предотврати щетите, нанасяни от групата, действащите към съответния момент фирми са "продавани" на осъждани, малоимотни или неграмотни хора, които не били запознати и изобщо не са имали отношение към счетоводната документация на дружествата и управлението им.
В услуга на групата са били и двама данъчни служители, които предупреждавали за предстоящи проверки и ревизии, като предоставяли "професионални" съвети за извършване на престъпната дейност.
По случая е образувано досъдебно производство, което се наблюдава от Софийска градска прокуратура.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!