П акистанката Маляля Юсуфзай, простреляна в главата от талибани, защото защитавала правото на момичетата на образование, разказва историята си в книга, откъси от които публикува днес британският в. "Сънди таймс", предаде Франс прес.
"Слава Богу, не съм мъртва", била първата й мисъл, когато се събудила в болнично легло във Великобритания.
Шест дни преди това, на 9 октомври 2012 г., талибан стрелял в главата й, докато била в училищния автобус.
В книгата, озаглавена "Аз съм Маляля: момичето, което се бори за образование и по което талибаните стреляха", тя признава, че не си спомня точно нападението, което преобърна част от общественото мнение.
Шестнайсетгодишното момиче не можело да говори, нямало представа къде се намира и дори не било сигурно в самоличността си при излизането си от шестдневна кома, разказва самата тя в книгата, която е в съавторство с британската журналистка Кристина Лам.
В момента Маляля е кандидат за Нобелова награда за мир, след като беше номинирана от депутатите от норвежкия парламент.
Тя е и лауреат на наградите "Ана Политковская" и "Симон дьо Бовоар".
В неделя беше съобщено, че е поканена на среща с кралица Елизабет Втора на 18 октомври в Бъкингамския дворец.
Вчера, 7 ноември, пък футболистът Дейвид Бекъм връчи наградата "Гордостта на Великобритания" на пакистанската правозащитничка Маляля.
Наградата се връчва на поданици на Обединеното кралство, проявили смелост в изключителни ситуации.
"Ти си удивително и много особено момиче, а твоята история порази милиони хора по света. За мен е голяма чест да ти връча тази награда", заяви Бекъм.
Маляля отговори, че наградата ще й помогне да продължа кампанията си. Тя иска един ден да стане политик, за да промени бъдещето на страната си и да въведе задължително образование, предаде Франс прес.
Според Маляля западните правителства трябва да водят диалог с талибаните.
"Диалогът е най-доброто средство за уреждане на проблемите и за борба срещу войната. А най-добрият начин за борба с тероризма и екстремизма според мен е много прост: да се образова следващото поколение", заяви 16-годишната активистка.
Маляля сега живее в Бирмингам, където беше оперирана след талибанския атентат.
Тя признава, че адаптацията към новата култура е била трудна, особено за майка й.
"Никога не бяхме виждали толкова свободни жени, свободни да отидат на който си поискат пазар, сами, без брат или баща, които да ги придружават", разказа тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!