Р усия ще забрани на САЩ да използват произведени в Русия ракетни двигатели за военни цели, обяви руският вицепремиер Дмитрий Рогозин, цитиран от Ройтерс.
Така той оповести
ответните мерки на Кремъл срещу санкциите на Вашингтон в областта на високите технологии,
наложени на Москва заради Украйна, пояснява агенцията.
Пред репортери Рогозин каза още, че
Русия ще се противопостави на искането на САЩ Международната космическа станция да бъде използвана след 2020 г.
Руският вицепремиер подчерта, че през това лято руската космическа агенция „Роскосмос“ ще представи на правителството нови разработки за усвояването на близкия и далечния космос след 2020 г., допълни ИТАР-ТАСС.
Освен това Рогозин заплаши, че ако преговорите със САЩ за разполагане на станции на ГЛОНАСС (руската система за глобално позициониране) на територията на САЩ не приключат до 31 май т.г.,
Русия незабавно ще прекрати функционирането на станциите на американската система GPS
на руска територия. Вицепремиерът напомни, че в 10 административни единици на Руската федерация вече работят станции за предаване на сигнал на GPS, но през последните месеци американската страна бави преговорите за разполагане на станции на ГЛОНАСС в Съединените щати.
Междувременно говорителят на външното министерство в Москва – Александър Лукашевич, каза, че
Русия смята за абсолютно неприемливи наложените от САЩ санкции на руската банка „Темпбанк“.
Москва смята за „абсолютно неприемливо решението да бъдат включени в антисирийските рестрикции и московската акционерна банка „Темпбанк“ въз основа на това, че тя оказва финансови услуги на правителството на Сирия“, каза Лукашевич. Той отбеляза, че Съветът за сигурност на ООН не е приемал никакви резолюции, забраняващи сътрудничеството с Дамаск и затова икономическите и финансовите връзки със Сирия на напълно легитимни и „никой не може да поставя под съмнение тяхната законност“.
АП припомня, че на 7 май министерството на финансите на САЩ наложи санкции срещу шестима представители на сирийския режим и на „Темпбанк“ за подкрепа за правителството на президента Башар Асад. Базираната в Москва банка е предоставила милиони долари в брой и е осигурявала финансови услуги за сирийското правителство. Санкциите засягат и председателя на управителния съвет на „Темпбанк“ Михаил Гаглоев, който според САЩ лично е пътувал до Дамаск за сделки с правителството там. В един случай банката уредила доставянето на милиони долари в брой на летище „Внуково“ в Москва, които да бъдат взети от куриери на кеш, работещи за сирийската централна банка, заяви министерството. Освен това „Темпбанк“ е улеснявала сделки и осигурявала финансови услуги на СИТРОЛ, сирийската държавна петролна компания, която е обект на санкции от САЩ и ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!