3 май се отбелязва като Световен ден на свободата на печата.
Обявен е с решение на Общото събрание на ООН през 1993 г. след Генералната конференция на ЮНЕСКО две години по-рано. В резолюция се посочва, че независимият печат е основен елемент на всяко демократично общество.
Преди дни в последния доклад за свободата на словото на организацията „Фрийдъм хаус“ бе посочено, че страната ни попада в групата на частично свободните страни. В същата група са и повечето наши съседи без Турция, която попада в групата на несвободните държави.
Организацията констатира още, че само 14% от населението в света живее в страни с истински действаща четвърта власт, а свободата на словото е в най-ниското си ниво от 10 години насам.
Съюзът на българските журналисти (СБЖ) отбеляза Световния ден на свободата на печата с национална медийна кампания с послание „Свободата зависи от теб!“.
За нас, журналистите, този ден не е просто празник в календара, а празник, посветен на битката за истината, посочват от СБЖ. „Свободата на словото не е наше, на журналистите, притежание, нито наша привилегия. Ние стоим зад тази кауза и водим битката за свободата заради нашите читатели, зрители и слушатели. Свободата на словото е в основата на всички свободи – на обществото и в живота на всеки човек“, посочват от Съюза и питат: „Защо все се още търсим отговора на въпроса: „Как така само за последната година България се срина до печалното 106-о място в индекса за свобода на медиите“.
От СБЖ отбелязват, че през 2014 г. по света са убити 128 журналисти, над 120 са отвлечени, 40 са заложници, 178 са в затвора. „Само в началото на 2015 г. загинаха 30 журналисти“.
„СБЖ изразява своя остър протест срещу насилието и терора над нашите колеги. Кръвта и насилието не са политическо средство, нито политически аргумент. Посегателството върху живота на човека е криминално престъпление. Убийството на журналист е политическо престъпление“, посочват от организацията.
СБЖ продължава работата по изготвянето на проектозакон за защита на професията журналист, който не само да гарантира правата на колегията, но и да допринесе за изграждането на една демократична, високопрофесионална, обективна медийна среда у нас.
Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) отбеляза деня, като акцентира върху журналистиката като отговорност, съобщиха от асоциацията. Организацията е инициатор на петиция под надслов „Свободата на словото е отговорност“.
В момент, в който голяма част от медиите използват модела на сензационното отразяване и без замисляне показват идентичността на жертвите на човешки или масови трагедии, смятаме за особено нужно да обърнем внимание на качеството на информацията, заради която съществува журналистиката, посочват от АЕЖ-България.
Според организацията свободата и независимостта на медиите са важни, но също толкова важна е и професионалната етика. „Хората имат право да бъдат коректно и пълноценно информирани, но това не трябва да включва нарушаване на етичните стандарти. Недопустимо е да се използват лични трагедии с цел медиите да повишават своя рейтинг на гърба на зрелището и с цената на разрушаването на човешкото достойнство“, заявяват от АЕЖ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!