В сяка голяма компания, която развива бизнеса и дейността си в днешния свят, зависи от няколко основни фактора, за да бъде успешна и лидер в своята сфера. Два от тези фактора са разработването и използването на модерни технологии и ангажиране на мотивиран, образован и способен персонал. Образованието е двигател на всяка модерна икономика и е ключ към създаване на модерни, полезни и практични решения, технологии и софтуер.
В тази посока устремено се развива, създава възможности и обучава кадри и „Дънди Прешъс Металс”. Българските дружества в Челопеч и Крумовград разработват и използват най-модерни технологии, свързани с дейностите по добив и преработка, насочени както към увеличаване на производителността, така и към улесняване на работния процес и безопасността.
Затова и „Дънди” подпомага стартиращата компания Exyn – екип от млади експерти по автономни системи, роботика и промишлено инженерство, работещи върху проектиране и разработване на роботи, които повишават безопасността на хората, работещи в труднодостъпни терени в промишлеността и минното дело.
Съвместно минни и компютърни инженери разработват дрон, който работи под земята и се ориентира без GPS - Exyn AI. Накратко, това е напълно автономен, самообучаващ се робот, който изследва трудно достъпни места в подземни минни изработки и създава мапинг на терена. На базата на информацията, която дронът събира и доставя на екипа, се преценяват особености на терена, анализират се геомеханични рискове и се създават условия за безопасна, удобна и лесна работа на техническия персона.
Exyn AI успява да стигне до места, където не може да се осъществи зрителният контакт и е невъзможна директна комуникация с обследвания обект. Докато лети и сканира терена съвсем самостоятелно, роботът създава 3D карта на пространството в реално време. Използвайки сензорите си, автоматично изчислява безопасни маршрути и опции да изпълни мисията си. 3D картата на терена, създадена като облак от милиони точки, е изключително детайлна, точна и е полезен инструмент за специалистите, които я прекарват през специализиран софтуер за геомеханика и минно планиране.
Роботът е екипиран с осветителни тела и камери, снимащи във висока резолюция за максимална прецизност, като така събира данни и изображения за пространства, недостъпни за човек. А най-голямото удобство при работата на дрона е, че операторът задава мисия, която дронът напълно автономно следва със скорост до 2 метра в секунда и сам изчислява маршрутите си, докато събира данни.
Освен че разработва модерни и функционални съоръжения за работа на терен, Exyn наема и обучава инженери, специалисти и учени от различни сфери, за да изведе работата си напред и да подготвя следващи поколения от ценни кадри. Което е и принцип на работата на „Дънди Прешъс Металс”.