Т радиционните подходи на преподаване обикновено са насочени към учителя, а учениците се обучават по начин, предполагащ слушане и запаметяване.
В скоростните промени на модерния свят, е важно и ние да се движим бързо. Обучението, такова, каквото го познаваме, трябва да си остане в миналото.
Новите технологии, възможности за обучение и един съвършено нов свят на виртуална реалност променят изцяло методите за преподаване. Как можем да подготвим следващите поколения за предизвикателствата на бъдещето? Ето едни от най-нетрадиционните идеи:
1. Учене чрез правене
Известната формулировка на теорията на Дюи за „учене чрез правене“ е изненадващо многостранен и ефективен нетрадиционен метод на преподаване. В основата му са идеите за приближаване до вашия обект на обучение и за целенасочено ангажиране в съзнателен процес на учене, който включва размишления и самооценки. Това го прави така, че можете да научите почти всичко „чрез правене“ – дори най-теоретичните предмети – ако имате правилното мислене.
2. Критична педагогика
Критичната педагогика ни напомня, че образованието не трябва да включва прилежно запаметяване на предварително установено съдържание – то по-скоро трябва да даде приоритет на действителното разбиране и отразяване на съдържание, което е от значение за живота на самите ученици – и за обществото, в което живеят.
Хенри Жиру, един от основните теоретици на критичната педагогика, стига дотам, че смята преподаването за политически акт – а училищата са места, където учениците трябва да се научат да анализират и критикуват властовите отношения и структурните проблеми на своето общество.
На практика критичната педагогика може да приеме различни форми – от съвместно четене и коментиране на новини, през интересни дебати, до изучаване на критични гласове от миналото и настоящето. Съвсем всеки професионален избор в обхвата на критичната педагогика наистина няма да пропусне да доведе до някои вдъхновяващи нетрадиционни методи на преподаване.
3. Пътувайте, за да научите
„Научи се да пътуваш, пътувай, за да учиш“. Учебните пътувания, ако са добре подбрани, могат да бъдат невероятна възможност за учене, до такава степен, че понякога наистина да са преживявания, променящи живота. Работата е там, че пътуването създава идеалния контекст за ефективно обучение.
Те поставят обучаемия в близък контакт с обекта на обучение, позволяват му да надхвърли теорията и да формира нови умения, спомени и мнения, правят целия процес ангажиращ и вълнуващ.
Нещата, научени по време на пътуване, остават в паметта ви заедно с ярките проблясъци на местата, които сте видели, хората, с които сте говорили, и уникалните усещания от такова наситено преживяване. Най-важното е, че те най-често ви излагат на уместността на това, което изучавате – неизбежно доказано от ситуациите, които срещате и на които сами сте свидетели.
4. Изследвания
Естествено, това върви много добре с учебните пътувания: представете си да се окажете в чужда страна и да научите за местната култура не като четете за нея в книги или в интернет – а като се срещате с хора, които споделят тази култура и получавате представа за техния живот.
Но разследванията не включват непременно чуждестранни условия и екзотични теми: помислете за разследване на причините за изменението на климата във вашата местна провинция например – или всяка друга тема, която е подходяща за вашата ситуация.
5. Колективно обучение
Един нетрадиционен метод на преподаване, който доста често се пренебрегва, е толкова прост, колкото звучи – да превърнем ученето в колективна отговорност, а не в индивидуална. Ако сте учител, това ще означава най-вече насърчаване на груповата работа и експериментиране с подобни идеи, като групови изпити и тестове
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!