И зменението на климата е глобален проблем, който ООН описва като основен въпрос на нашето време. И както при всеки глобален проблем, най-ефективният подход за справяне с подобни предизвикателства е чрез сътрудничество – независимо дали то е между държави, компании или активисти, пише Forbes.
Ако някой сектор има опит в международното сътрудничество, това е бизнес образованието. Едно наистина международно поле, където преподаватели, изследователи и студенти работят ден след ден с хора от различни континенти, страни и култури. А справянето с изменението на климата е ключов въпрос и за бизнес училищата – те трябва да обучат бъдещите лидери на утрешния ден да бъдат етично съзнателни и екологични. Чрез кръстосано сътрудничество бизнес училищата могат да имат по-голямо въздействие.
Осем от най-добрите европейски бизнес училища - INSEAD, Oxford Saïd Business School, HEC Paris, Cambridge Judge Business School, IE Business School, IESE Business School, IMD и London Business School - си сътрудничат, за да предприемат действия и да използват своя опит в лидерството, за да защитят човечеството. Те имат за цел да помогнат на настоящите и бъдещите лидери да се борят с климатичната криза.
На въпроса защо е важно бизнес училищата да си сътрудничат за програми като тези, Кан Айдоган, координатор на проекта за инициативата Business Schools for Climate Leadership в INSEAD, обяснява:
„За бизнес училищата е важно да си сътрудничат за справяне с проблемите на околната среда, защото предизвикателствата са сложни и мултидисциплинарни. Сътрудничеството позволява обединяване на ресурси, опит и знания. Това ни позволява да генерираме по-въздействащи изследвания и да осигурим по-добро образование.“
А климатичните промени вече не са нещо, за което се говори в бъдеще време, те се са проблеми в сегашно време.
Месец септември е бил най-топъл, откакто се води статистика, а измерените температури са надхвърлили с огромна разлика предишния рекорд, предаде Би Би Си, като цитира Европейската служба за климатичните промени "Коперник".
Миналият месец е бил с 0,93 градуса по Целзий по-топъл от средните показатели, измерени в периода между 1991 и 2020 г., както и с 0,5 градуса по-топъл от предишния рекорд, поставен през 2020 г.
Продължаващите емисии парникови газове в допълнение към метеорологичното явление Ел Ниньо са причина за жегите, смятат експертите.
Някои изследователи заявиха, че са шокирани от мащаба на увеличението на температурите. Според тях 2023 г. вече е на път да бъде най-топлата в историята.
Септемврийски високи температури са отчетени по време на най-топлото лято в северното полукълбо, а покачващите се показатели на термометрите не дават признаци за понижаване.
Данните на Европейската служба за климатични промени "Коперник" сочат, че е регистриран най-голям ръст спрямо дългосрочната средна стойност в записите, датиращи от 1940 г. насам.
Превишаването на дългосрочната средна стойност с почти един градус е достатъчно лошо, но това прикрива още по-големи разлики в някои части на света. В Европа мащабът на затоплянето е забележителен, като е надхвърлил дългосрочната средна стойност с 2,51 градуса по Целзий.
А климатичните промени не се изразяват само в по-топлото време, те са отговорни за все по-екстремните природни явления: бури, наводнения и температурни амплитуди, сочат данните на учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!