К раткият отговор е като насърчава нови начини за взаимодействието между ученици, учители и местна общност. Фактът, че училището се намира в малката община Челопеч, донякъде помага. Основният двигател за новостите в общуването обаче са часовете в Частната профилирана гимназия за чуждоезиково обучение и мотивацията, която учениците получават в работата си по проекти свързани с Гражданско образование, биология, физика, история, ИТ, български и английски език. А целта е да се стимулират и развиват комплекс от компетенции, които са необходими за бъдещето.
Използването на информационни технологии за ангажиране и изграждане на нови образователни формати, адаптирането на учителите към дигитална среда на преподаване и учене чрез практически опит дават ново поле на изява на екипа ученици и учители в частната гимназия.
„Използването на СТЕМ подхода и съвременни дигитални средства осигуряват повишаване на качеството и на ефективността на образованието и обучението, създават условия за добра социална реализация както в професионален, така и в личностен план, ориентиране на образователния процес на всички нива на образование към развитие на потенциала на ученика - инициативност, креативност, предприемачески дух, усвояване на знания и придобиване на умения и нагласи за информирани решения в полза на себе си и на другите и подпомагане на изграждането на ключови компетентности, ориентирани към личностно развитие на детето през целия му живот“ – казва Камелия Савова, учител по биология и химия.
Камелия е координатор на проект „Учене от крайностите“, който стартира през февруари 2022 год. и ще продължи до началото на 2024 година. Проектът има за цел да предложи визия за това, какво може да се постигне с адекватни инвестиции в ИКТ инфраструктура, инструменти и съдържание, заедно с подробна пътна карта за иновации в училища, разположени в крайни райони и малки населени места.
Ето и някои от реализираните проекти на единадесетокласници
„Бели тениски за цветно бъдеще"
„Бели тениски за цветно бъдеще“ е насочен към един от най-актуалните проблеми в образованието, с който се сблъскваме през последните години, а именно тормозът в училище. Същината на проекта се изразява в подготвянето на „работилница за цветно бъдеще“, в която участници на възраст между 14-18 години от ЧПГЧО „Челопеч” да се запознаят с проблема, след което да изразят своята гражданска позиция относно него с текстилна боя и маркери върху бели тениски, любезно предоставени от „Дънди Прешъс Металс Челопеч”.
Подобни дейности се отразяват изключително положително на средата в ЧПГЧО „Челопеч”, регистрирайки висока гражданска активност от страна на учениците, социална ангажираност от страна на „Дънди Прешъс Металс Челопеч” и са поредния пример за успешното сътрудничество между двете страни.
Проектът е възложен като задача, част от учебната ни програма по „Гражданско образование“ с преподавател Димитринка Арнаудова.
Реализира се от Габриела Бамбекова, Наско Фотев, Теодора Висариева и Ирина Карапеткова от 11 „б” клас.
„Рециклирай с кауза”
След три месеца работа по екологичен проект „Рециклирай с кауза” за събиране на хартия, на ученици от ЧПГЧО „Челопеч“, резултатите са на лице. Със съдействието на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“, ОУ ,,Св. Св. Кирил и Методий” Челопеч, Община Пирдоп, Община Чавдар, ОУ ,,Св. Св. Кирил и Методий” Чавдар, д-р Иван Иванов, изследовател по история и главен редактор на вестник „Регион”, “Вики Строй 2005” и всички активни граждани на Средногорието, бяха събрани и предадени 9 330кг хартия, от които чисто са рециклирани 8 352кг. С дарение от „Елаците-Мед“ АД от 700лв. и получената сума от предадената хартия (400лв), бяха събрани 1 100 лв., от които 100 лв. са извадени по разход за гориво. С останалите 1 000 лв. се осъществяви основната идея на проекта - закупуване и засаждане на фиданки. Закупени са 23 броя различни видове дръвчета, които са разпределени между всички сътрудници.
Реализирали проекта са Галина Иванова, Зорница Семерджиева, Станислава Василева и Николай Найденов от 11 „б“ клас.
МОГА - Младежка Организация за Гражданска Ангажираност
Несъмнено светът на едно дете винаги трябва да е приказен. Такъв го направиха единадесетокласниците от ЧПГЧО „Челопеч“ за децата на Детско отделение на МБАЛ – Пирдоп.
Официално младежите, които са част от доброволчески клуб „Мога“ по проект за гражданско образование завършиха рисунките на две от стаите в детското отделение на болницата в Пирдоп. С много труд, упоритост и желание резултатите са на лице.
От страна на „Дънди Прешъс Металс“ през първия ден на творческата инициатива се включиха колеги и успяха да нарисуват една от стените. С лични средства от тях бяха закупени материалите за боядисване – четки и боички. Учениците събраха останалата част от сумата и закупиха шаблони за рисуване.
Реализирали проекта са Дара Тодорова, Виктор Филипов, Станимира Стойчева и Стояна Гуглева от 11 „б“ клас.