Б ългария се страхува, че може да понесе негативни последици от финансовите несгоди на Гърция, пише днес в онлайн изданието си американският в. "Ню Йорк таймс".
Когато по-рано тази година се появи вероятност Гърция да спре да обслужва дълговете си, българският финансов журналист Николай Стоянов решил, че му е писнало от "гръцката лудост".
Затова изтеглил скромните си спестявания от един от четирите големи филиали на гръцки банки в България и ги прехвърлил на сметката на съпругата си в банка, работеща с германски капитал.
Той не се притеснявал особено, че ще загуби парите си, а просто искал да бъде от безопасната страна, след като следи шеметните обрати на гръцката дългова драма като част от работата си, посочва американският всекидневник в обширен материал за България и финансовите трусове в Гърция.
Много експерти се обединяват около мнението, че филиалите на гръцки банки в България, за разлика от компаниите майки в Гърция, са финансово стабилни, с добри счетоводни баланси и големи количества пари в брой
Имат и по-добра репутация от някои банки българска собственост, една от които - четвъртият най-голям заемодател - зрелищно фалира миналата година, нанасяйки удар по финансовия сектор.
Друго обаче прави гръцката драма толкова опасна. Никой в действителност не знае какви нелогични и деструктивни сили ще се отприщят, ако Гърция не успее да постигне споразумение с кредиторите си и се запъти към дефолт и дори към излизане от евровалутата, пише американското издание.
Росен Плевнелиев, президентът на България, която се присъедини към ЕС през 2007 година, но още използва собствената си валута, каза, че е много обезпокоен от събитията в съседна Гърция.
Клиентите на филиалите на гръцки банки в София до момента не проявяват признаци на тревога, камо ли за паника
"Не се притеснявам - там си получавам само пенсията", каза 68-годишна клиентка на Обединена българска банка, която въпреки името си, е гръцка собственост.
Според изчисления на в. "Капитал" въз основа на данни от централната банка, депозитите във филиалите на гръцки банки в България са намалели с близо милиард лева и възлизат на около 580 милиона щатски долара през първото тримесечие на тази година. Това е малка сума в сравнение с над 4-те милиарда долара щатски долара депозити, които миналата седмица бяха изтеглени в Гърция, но според "Капитал" все пак е малко плашещо, пише "Ню Йорк таймс".
Централната банка на България отказа коментар, запазвайки това, което български журналисти наричат политика на премълчаване на потенциални рискове за банковия сектор.
"Когато мълчиш, всичко изглежда спокойно на повърхността, но това е илюзорно", коментира Стоянов. В същото време мълчанието може би е мъдра стратегия като се има предвид, че малцина вярват в изявленията на централната банка, след като тя не успя да спре гниенето в Корпоративна търговска банка, която рухна миналото лято на фона на куп лоши кредити, раздадени на вътрешни лица.
Гуверньорът на централната банка, подложен на неспирни критики заради случая с КТБ, обяви тази седмица, че подава оставка, отбелязва още американският вестник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!