П арламентът прие на първо четене промените в Закона за МВР, внесени от председателя на парламентарната група на левицата Ангел Найденов и група народни представители.
"За" промените гласуваха 121 народни представители, 56 бяха против, шестима се въздържаха.
Депутатите отхвърлиха други два законопроекта за поправки в Закона за МВР - на независимия депутат Владимир Кузов и на независимите Минчо Христов и Стела Банкова.
Според приетите промени МВР ще има, вместо досегашните две национални служби, пет главни дирекции - "Криминална полиция", "Охранителна полиция", "Гранична полиция", "Досъдебно производство" и "Пожарна безопасност и спасяване".
Те ще са подчинени непосредствено на главния комисар, който е висшата професионална фигура в министерството.
Главният секретар на МВР става главен комисар и той ще може да си назначава заместници и допълнителни структури, които да подпомагат дейността му.
Звеното за вътрешна сигурност в министерстнвото се превръща в дирекция, директно подчинена на министъра.
Звената за подслушване и проследяване - ДОИ и ДОТИ, се обединяват в агенция "Оперативни технически операции", чийто председател ще се назначава от премиера по предложение на вътрешния министър и ще има мандат от пет години.
Агенцията ще има самостоятелен бюджет в рамките на бюджета на МВР.
Въвежда се длъжността "разследващ полицай", а дознанието ще има регионални областни и национални структури.
По време на дебатите от
ОДС и ДСБ заявиха, че няма да подкрепят предложените промени,
тъй като с тях не се решавал проблемът с организираната престъпност. Опозицията се обяви против въвеждането на фигурата на разследващия полицай.
Според мнозинството, поправките не са самоцелни, те са очаквани и са в резултат на сериозен анализ, като целта е МВР да работи по-добре.
Председателят на парламентарната група на ОДС Йордан Бакалов заяви, че проблемът с МВР е концептуален, но управляващото мнозинство не го разбира. Според Бакалов МВР не може да продължава да бъде централизирана структура, а предлаганите текстове не променят това.
Председателят на ПГ на ОДС каза още, че с поправките се създава двувластие в министерството, тъй като министърът и главният комисар ще имат отделни политически кабинети.
Елиана Масева заяви, че от ДСБ са изключително недоволни от предлаганите промени в закона. Това е само една имитация на поредно мероприятие, каза тя. По думите й този закон не е ключът за вратата на Европа, която искаме да отключим.
В този законопроект няма нито една дума за това, че служители на МВР ще разследват леките престъпления, така че как да се вярва на казаното от министъра, че те ще правят това, добави Масева.
Според нея измененията няма да спрат, а ще засилят корупционните практики.
Председателят на ПГ на "Коалиция за България" Ангел Найденов посочи, че с промените всъщност има разграничаване на функциите на министъра и главния секретар.
Промените в закона за МВР не са самоцелни и не са резултат на амбиция за нововъведения и експерименти в МВР, каза Найденов.
Според него потребността от подобни промени е била отчетена много преди да бъде внесен законопроектът и тя е предизвикана от желанието да се върне доверието в МВР, да се върне мотивацията на полицейските служители и да се постигнат очаквани резултати в борбата с престъпността.
Ангел Найденов отбеляза, че промените са очертани след анализ на работата на МВР през последните 18 години.
"През този период може да се открием опити да се използва МВР за политически цели, липса на лоялност на служителите и масови уволнения.
Законопроектът съдържа съществени промени и чрез него системата на МВР ще се промени в посока на подобряване на ефективността при осигуряването на сигурността на гражданите и повече резултати в борбата с престъпността", подчерта председателят на групата на левицата.
Найденов призна, че е дискусионен въпросът за мястото на агенцията, която обединява ДОИ и ДОТИ, както и начинът, по който ще бъде назначаван нейният председател.
По статута на службите, които се занимават със специални разузнавателни средства имаше спор в управляващата коалиция. Председателят на парламентарната вътрешна комисия Минчо Спасов, депутат от НДСВ, изказа мнение, че новата агенция, обединяваща ДОИ и ДОТИ, трябва да е извън вътрешното министерство.
ГЕРБ настоява да се запази досегашната структура на МВР
до приемането на единна концепция за националната сигурност и обществения ред, консултирана с опозицията, заяви на пресконференция председателят на партията Цветан Цветанов.
От ГЕРБ искат да се предприемат незабавни мерки за деблокирането на работата на досъдебното производство, като на оперативните работници и районните инспектори от полицията се възложи извършването на неотложни следствени действия.
Според опозиционната партия планираното закриване на НС "Полиция" и разпръскването й по различни видове дейности ще наруши единството на функциите на полицията.
Цветанов посочи, че това ще доведе до още по-голяма демотивация на служителите на МВР и възникването на институционални, професионални и личностни противоречия.
Вчера правителството прие решение, с което предлага на президента да издаде указ за временно назначаване на главен комисар Красимир Петров на длъжността директор на Национална служба "Полиция" - МВР.
Красимир Петров в момента е директор на Главна дирекция "Гранична полиция" и е зам.-директор на Национална служба "Полиция".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!