"Путин и половин Кремъл в София", съобщава от първа страница в. "24 часа". Вестникът пише, че Путин води личния си приемник за поста в Кремъл - първия заместник-премиер Дмитрий Медведев.
Освен него в тежката артилерия на Путин у нас е включен външният министър Сергей Лавров, който ще настоява пред Ивайло Калфин за подкрепа на руската позиция за Косово, министърът на транспорта Игор Левитин ще полага основите на пряката фериботна връзка Варна-Кавказ, се посочва в публикацията.
Като ключови фигури са определени и министърът на промишлеността и енергетиката Виктор Христенко, шефът на "Газпром" Алексей Милер, на "Лукойл" Вагит Алекперов, както и шефовете на Агенцията по ядрена енергетика Сергей Кириенко, на "Роснефт" Сергей Богданчиков и на "Атомстройекспорт" Сергей Шматко. В делегацията е и московският кмет Юрий Лужков.
530 млрд. долара ще се появят символично в София по време на визитата на руския президент Владимир Путин, пише в. "Труд". Милиардите са приблизителната пазарна оценка на руските компании, чиито шефове придружават Путин у нас.
Въпреки че тежката артилерия на руския бизнес идва в България, проектът "Южен поток" за транзит на природен газ от Русия до Италия вероятно няма да бъде подписан, коментира "Труд".
Причината е, че вариантът, който ни предлага Русия, не ни устройва, решени сме да отстояваме българския интерес, казва зам.-министърът на енергетиката Галина Тошева, цитирана от вестника.
В. "Сега" акцентира върху думите на президента Владимир Путин: "Уважаваме избора на България за ЕС и НАТО". Най-важното е това да е добро за България, допълва Путин.
Вестникът цитира и изявлението на българския държавен глава Георги Първанов:"Подписването на споразуменията за големите енергийни проекти връща България в мача. Тя може да стане стратегически фактор в провеждането на европейската енергийна политика".
"Знакова и нервна последна визита на президента Путин", пише за посещението в. "Дневник". Предвиденото подписване на споразумения със София за три ключови енергийни проекта трябва да ознаменува успешен етап от стратегията на Кремъл през двата му мандата за връщането на Русия като мощна сила на световната икономическа и политическа сцена, коментира изданието.
"Енергийните планове на Русия не съвпадат с интересите на ЕС", казва в интервю за "Дневник" Клаудия Кемферт, експерт по енергетика и екология. Русия има стратегически интерес чрез колкото се може повече партньорства да си подсигури достъп до европейските държави, целта е да бъде представена във всички енергийни проекти, за да може напълно да контролира пазара, смята тя.
Това противоречи на интересите на ЕС, които са в посока на диверсифициране на енергийния внос, допълва тя.
Вестниците отбелязват и протестите срещу визитата на Путин, организирани от граждански сдружения, сред които Асоциацията на свободното слово "Анна Политковская".
Европейската комисия заяви вчера, че и дума не може да става за повторно отваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй", пише в. "24 часа" по повод изявлението на премиера Сергей Станишев, че София започва преговори с ЕС за отваряне на реакторите, позовавайки се на клаузата за кризисно положение от договора с ЕС.
"Спирането на реакторите е част от договора на България с ЕС. Той бе приет от правителството и ратифициран не само от българския парламент, но и от 26-те страни членки. Приканваме българското правителство да търси други решения, които не са свързани с "Козлодуй", тъй като Еврокомисията няма да промени позицията си", коментира, цитиран от "24 часа", Феран Тараделас - говорител на енергийния комисар Андрис Пиебалгс.
"Да дадем държавата на лизинг", е озаглавен материал на "Сега" в приложението "Наблюдател". В битката за АЕЦ "Козлодуй" Сергей Станишев тръгва по пътя, от който президентът се върна, той дори се е отправил още по-надалеч, защото съчетава идеята за генералната предпазна клауза с хрумването за лизинг на реакторите, посочва авторът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!