В етеринарни експерти от 25-те страни членки на ЕС ще се срещнат, за да обсъдят нови мерки срещу разпространението на птичия грип в Европа, след като турското правителство призна, че откритият там вирус е смъртоносният H5N1, причинил смъртта на повече от 60 души в Азия.
Днес се очаква и резултата от проверката дали откритият в Румъния щам е от същия вид.
Британският орнитолог проф. Крис Фиър обаче не смята, че вината за разпространението на вируса е само на дивите птици:
"Досега, през последните пет години, H5N1 е бил откриван само в мъртви или умиращи диви птици. Никога в жива птица. Това показва, че щамът е силно смъртоносен за дивите пернати, но ако птицата е болна или умряла, тя не може да мигрира.
Това ни навежда на мисълта, че не знаем нищо за движението на птичето месо като стока.
Знаем, че се извършва нелегален внос и износ на птиче месо, а в това участват хора."
Гръцките власти са блокирали около 50 турски ТИР-а с плодове и зеленчуци на КПП Ипсала на границата с Турция, заради засилените проверки на санитарните власти във връзка с птичия грип, съобщи солунската агенция МПА.
Директорът на гръцката митница заяви, че се проверяват най-стриктно всички преминаващи през границата моторни превозни средства.
Агенция МПА предаде още, че санитарните власти в северногръцката област Еврос са започнали да взимат проби от прелетни птици след регистрираните случаи в Румъния и Турция.
Сърбите започнаха да изкупуват предпазни маски за грип, а на ловците е наредено да не ходят на лов за диви патици след нарастването на страха от заразата на Балканите.
Всички запаси от антигрипното лекарство" Тамифлу" бяха продадени в белградските аптеки, съобщиха вестниците.
Единственият производител в Сърбия на защитни маски "Девети септембар" заяви, че са свършили филтрите и очакват доставка от Хонконг. През последните две години продадохме около 2000 маски, а сега - цели 20 000 само за два дни, каза управителят на фирмата Мирко Ковачевич.
Сърбия е една от 50-те страни в света, която има план за действие преди и по време на пандемия от грип, изготвен по препоръките на Световната здравна организация, писа вчера белградският вестник "Данас".
Черногорското правителство прие национален план за борба против птичия грип и създаде републикански координационен екип за целта, предаде ТАНЮГ. Формиран е и фонд от 750 000 евро за осъществяване на началните фази на плана за борба против болестта, за доставка на необходимата екипировка и за натрупването на достатъчни запаси. Потвърдено беше, че в Черна гора, както и в Сърбия, няма птичи грип.
Най-малко 80 мъртви птици са открити във ферма в косовското село Вуштрия, за което веднага са били информирани властите в областта, предаде македонската телевизия А1. Официални представители на косовските власти потвърдиха информацията, добавяйки, че се правят анализи, за да се установи дали става дума за птичи грип. Миналата седмица Косово забрани вноса на птици от Турция и Румъния.
Русия забрани вноса на птици от Румъния, като в същото време освободи вноса от канадската провинция Британска Колумбия. Това стана, след като бе установено, че в провинцията няма наличие на заразата.
Същевременно Южна Корея обяви, че от 1 ноември въвежда четиримесечна карантина и че ще мобилизира всички възможни ресурси на държавата, за да не допусне разпространение на болестта. Два пъти в денонощието ще бъдат проверявани птицефермите, а в районите на миграция на прелетни птици ще се правят редовни анализи на птичите екскременти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!