Според археолога в силистренския музей Георги Атанасов находките имат и научна, и музейна стойност.
Едната от златните монети, с ликовете на византийския император Роман и сина му Константин VІІ, е сечена в константинополския монетен двор. Другата обаче според учения е нейна имитация, сечена в България. За историците тя е ценна, защото е аргумент в подкрепа на разпространяваната в някои научни среди теза, че през Х век в България са сечени монети, имитация на византийските.
Рядкост е и откритият цял войнишки колан от същия период, съставен от 20 бронзови апликации. Върху нагръдния оловен кръст на старогръцки и старобългарски език много фино са изписани благопожелания за божия помощ и здраве, но разчитането на надписа предстои.
Предметите, открити в района на голямо селище от Първото българско царство около село Пожарево, ще бъдат реконструирани и изложени в историческия музей в Силистра. Те са предадени от иманяри.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!