Любовна драма за каубои хомосексуалисти спечели Голямата награда на 62-ия кинофестивал във Венеция и изненада публиката и критиците.
"Златен лъв" беше присъден на филма на Анг Лий "Планината Броукбек", разказ за двама овчари, които, изолирани от света пазят стадо в щата Уайоминг през 60-те години на 20-и век.
Анг Лий е американец с китайски произход, автор на знаменития филм "Тигър и дракон", популярен и в България.
Големият фаворит "Лека нощ и късмет", втори режисьорски опит на Джордж Клуни, разказ за преследванията на комунисти в САЩ преди 55 години, получи наградата за най-добър сценарий и наградата за най-добър актьор за изпълнението на Дейвид Стратеърн.
За най-добра актриса беше обявена италианката Джована Мецоджорно за филма на режисьорката Кристина Коменчини "Звяр в сърцето" - драма за една изневяра.
"Сребърен лъв" за режисура получи французинът Филип Гарел за "Системни любовници".
Със специалната награда бе удостоен филмът "Мери" на режисьора Абел Ферара с Жюлиет Бинош в централната роля.
Френската актриса Изабел Юпер получи специална награда за цялостен принос в изкуството и за ролята си в "Габриел" на Патрис Шеро.
"Намирам, че тази героиня е малко по-различна от жените, които съм играла. Имам предвид мадам Бовари и други женски персонажи, които внезапно решават да променят нещата, да ги раздвижат, да накарат другите да се раздвижат", казва актрисата и допълва:
"Патрис Шеро ме поведе по по-различен път. Героинята ми е човек, разбунтувал се жестоко, в който обаче има и някаква мекота. Реших, че идеята да се свържат двете неща е доста интересна и доста неочаквана. Има жестокост, защото има неща, които се казват и дори са непоносими за зрителя.
Струва ми се, че във филма се престъпват някои граници в езика. Но именно езикът е този, който позволява да се ситуират персонажите в тяхната епоха и социална среда. Много се говори, отначало изискано, литературно, използват се формули. После езикът внезапно се извръща и торпилира нещата."
Фестивалът е учреден през 1932 г. като филмова секция на Венецианското биенале (LaBiennale.org).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!