Д окументи за лицемерието и демагогията на българската тоталитарна държава представя сайтът на журналиста Найо Тицин 1968bg.org.
1968-а, годината на събитията, разтърсили Западна Европа, Америка, света, е годината и на Деветия Световен фестивал на младежта и студентите в София и на Пражката пролет, брутално потъпкана и унищожена от СССР и войските на "братския" Варшавски договор. Лозунгът на фестивала бил "Мир, приятелство, солидарност".
Найо Тицин събира материали за документален филм, но преди това ги публикува в нарочно създадения сайт в сътрудничество с колегата си Милен Минчев.
"Събраните данни разкриват как е работила машината на цензурата в България, как медиите са включени в пропагандата около Пражката пролет, как държавата е следяла хората", каза Тицин при представянето на сайта в Центъра за култура и дебат "Червената къща".
Една от неизвестните до сега истории от онова време е, че Политбюро на ЦК на БКП нарежда "деликатно" да бъде отхвърлено желанието на групата "The Beatles" (в партийното решение, наречени "битълсите") да дойде в София и да участва в световния младежки фестивал.
Песенен конкурс в рамките на фестивала има. В него за първи път официално пред публика се изявяват "Щурците", а наградата печели съветската звезда София Ротару с песен за първата жена космонавт Валентина Терешкова
В сайта могат да се видят изглеждащи днес абсурдно снимки и кадри от някогашни "кинопрегледи", чернобели фотоси, факсимилета на документи, да се чуят записи.
В сайта вече са публикувани над 160 документа, демонстриращи действията на българските власти около събитията в Чехословакия, а Найо Тицин се надява да пубрикува още 250. Информацията е събирана в архива на БКП, Държавния архив, архива на Министерството на отбраната и строго поверителните бюлетини на БТА.
Журналистът се надява от МВР да му дадат документите от архива на бившата Държавна сигурност. В сайта има и секция за лични истории и спомени на хора, които са участвали или са били свидетели на някогашните събития.
Сайтът 1968bg.org е проект, реализиран с подкрепата на Институт "Отворено общество", Институт "Разум' и Тръста за гражданско общество в Югоизточна Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!