"Всичко е взаимно свързано. Много сложно е да бъде отделена една област от друга и да се каже, че в единия случай става дума за корупция на мафията, а при другия за друг вид корупция", подчертава новозеландецът Майкъл Рийд.
Според Доминик Хюс ЕС се тревожи също, че правосъдната система не е на ниво и че има голяма политическа корупция. Той цитира главния прокурор Борис Велчев, че нещата се променят по-бавно отколкото би му се искало. Той признава, че проблемите и в двете споменати области са потенциална заплаха за европейското членство на България.
Велчев признава, че в България има много малко издадени присъди и допълва, че негова цел е броят им да бъде увеличен, за да се види, че системата работи не само на хартия, а и на практика.
Журналистът от Би Би Си цитира и директора на независимия Център за изследване на демокрацията Бойко Тодоров, според когото корупцията може да се задълбочи с приемането в ЕС. Изглежда, че колкото повече пари се влеят в системата, толкова по-голям е рискът от разрастване на корупцията.
Центърът на София изглежда като част от модерното европейско семейство. 25-те членове на ЕС обаче трябва да решат дали това е достатъчно, за да може България да стане пълноправен член на съюза, отбелязва в заключение Хюс.