Н еизвестни забиха брадва във входната врата на апартамента на известния руски независим журналист Алексей Венедиктов в Москва, предадоха информационните агенции, позовавайки се на руски електронни издания.
Венедиктов е главен редактор на независимото руско радио "Ехото на Москва". От там засега не казват нищо за случилото се.
Коментар направи американската организация "Комитет за защита на журналистите".
"Венедиктов е начело на една от най-независимите и най-смелите радиостанции,
които разпространяват голям брой критични новини", каза Нина Огнянова, която отговаря за отдела "Европа и Централна Азия" на комитета. Тя препоръча руските власти да се отнесат най-сериозно към инцидента.
Според тази организация Русия е третата страна в света по броя на убитите журналисти в периода 1992-2008 г. За тези години в Русия са били убити 49 журналисти.
В същото време председателят на Европейската комисия Жозе Барозу, който
бе в Москва, каза снощи на министър-председателя Владимир Путин, че ЕС е обезпокоен от неотдавнашните случаи на убийства на журналисти и правозащитници в Русия.
Той имаше предвид убийството на 19 януари в Москва на адвоката-правозащитник, работил по дела за престъпления, извършени в Чечения, Станислав Маркелов и на младата руска журналистка Анастасия Бабурова, работила за в. "Новая газета".
"В европейското общество има известно безпокойство заради неотдавнашните събития в Русия, и по-специално във връзка с убийствата на журналисти и правозащитници", каза Барозу.
Путин отвърна на неговия коментар с препоръката Европейският съюз да обърне по-голямо внимание на нарушенията на правата на човека в Европа.
"Не сме доволни от начина, по който се решава проблемът с рускоезичното малцинство в балтийските страни", каза Путин. В Русия знаем, че има нарушения на правата на човека в европейските страни, знаем е какво е положението в затворите в някои европейски държави. Ние също имаме подобни проблеми, каза Путин пред журналисти.
"Надяваме се, че проблемите в Европа и в Русия ще бъдат обсъждани като едно цяло", допълни руският премиер.
Според агенция Асошиейтед прес
Путин говорил, видимо ядосан
и дори е прекъснал изказването на Барозу. Размяната на критики между Путин и Барозу по въпроса за човешките права отново показа, че между ЕС и Русия има напрежение, допълва Асошиейтед прес.
Предишни поводи за напрежение бяха войната с Грузия през лятото на 2008 г. и прекъсването на руските доставки на природен газ за ЕС, припомнят агенциите.
Днес
и правозащитната организация "Амнести интернешънъл" призова Русия
да приложи препоръките, които й бяха отправени от Съвета за правата на човека към ООН, конкретно за защитата на журналистите и расистките прояви на насилие.
"Руските власти трябва да приемат и да приложат на практика препоръките на другите държави, които бяха приети от Съвета за правата на човека на ООН, за да подобрят положението с човешките права в страната", се казва в изявление на организацията.
Препоръките бяха направени след първия Универсален периодичен преглед на Русия в ООН. Те биха позволили на гражданското общество "да се ползва от свободата на словото, на събиране и на сдружаване" и биха гарантирали "носене на отговорност за всички прояви на расизъм, изтезание и други
видове малтретиране", заяви директорът на международните програми на Амнести Мартин Макфърсън.
По време на разискванията за Русия в Съвета много държави настояха за разследвания на убийствата на журналистката Анастасия Бабурова и на адвоката Станислав Маркелов.
Повод за безпокойство на държавите в Съвета, както и на неправителствени организации, бяха и расистките прояви на насилие, положението в Северен Кавказ, изтезанията, изчезванията на хора и убийствата.
"Амнести" посочва, че в приетия вчера от Съвета за правата на човека на ООН доклад се съдържат препоръки като приемане от Русия на протокола за конвенцията на ООН срещу изтезанията, прилагане на мерки за защита на журналистите и правозащитниците, достъп до Ингушетия и северен Кавказ на работни групи на ООН и на специалния докладчик на ООН, премахване на смъртното наказание, подходяща среда за свободата на словото и мерки в
защита на етническите малцинства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!