П ромените в климата може да доведат до изчезването на много животински видове, алармира доклад, изготвен от Британското дружество на орнитолозите (BTO.org).
Глобалното затопляне вече е станало причина за изменение на миграционните маршрути на прелетните птици, някои риби, както и морските костенурки, обясняват еколозите.
Много животински видове успяват да се приспособят към новите условия, като се преместват по-близо до полюсите, но има такива, които просто не могат да използват подобна тактика - белите мечки или тюлените, например, чиято естествена среда на живот просто изчезва.
Дори съвсем малки промени в температурата на световния океан може да има значителни последствия, предупреждават учените.
Планктонът, който е основна храна за много морски обитатели, става все по-малко. Повишаването на нивото на океаните застрашава местата, по които костенурките снасят яйцата си, а затоплянето може да доведе до популация изцяло от женски костенурки, тъй като определянето на пола на новоизлюпените се влияе твърде много от температурата на водата.
Все по-нарастващата площ на Сахара пък може да обърка миграцията на птици, прелитащи дълги разстояния - например лястовиците, тъй като те вече няма да могат да "презареждат" на обичайните места - плодородните райони в края на пустинята.
Природата се намира в постоянен процес на приспособяване към съществуващите условия. Това именно е и една от причините за еволюцията, довела до огромното многообразие на живота на Земята.
Учените обаче се страхуват, че климатичните промени в наши дни стават твърде бързо и животните нямат време да се адаптират към тях, което поставя съществуването им под въпрос.
Възможностите за оцеляване пред тях стават още по-малко, като се има предвид колко блата се пресушават, колко гори се изсичат и как се променят крайбрежните ивици.
Така, дори и да се опитат да се приспособят към промените, предизвикани от глобалното затопляне, като напуснат досегашните се ареали, животните просто няма къде да отидат.
Макар да се смята, че все още нито един вид не е изчезнал само заради промените в климата - може би с изключение на златната крастава жаба, имаме всички основания да допуснем, че това скоро ще започне да се случва, обясняват еколозите.
Златната крастава жаба (Bufo periglenes) живее само в една планина в Коста Рика, но екземпляр от този вид не бил забелязван от 1989 г. насам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!