ДНК осъществява функции, аналогични на компютъра - тя съхранява, обработва и предава информация. Още в края на 90-те години учени успяха да създадат микрокомпютър, състоящ се от ДНК молекули , който можеше да решава прости математически задачи. Това се превърна във важна стъпка по пътя към създаване на системи, които да могат ефективно да работят в живите организми.
Сега в California Institute of Technology (Caltech) е създаден компютър на базата на РНК, който е поредното достижение в тази концепция. Устройството обработва входящите сигнали във вид на натурални клетъчни протеини и на изхода се получава зелен флуоресциращ протеин (ЗФП). Централната част на компютъра е рибозим – молекула на базата на РНК, която може да катализира промени в другите клетки. Той е свързан с веригата на РНК, която клетката трансформира в ЗФП, и с още една РНК молекула, която се използва в качеството на пусково устройство за рибозима.
Учените от Сaltech се надяват, че това устройство в бъдеще ще може да се имплантира в клетки на млекопитаещи или бактерии, а тяхното съчетание ще може да осъществява по-сложни операции. Това ще открие нови пътища в изучаването и лечението на биологичните системи. Още през 2004 г. беше направен опит, доказващ възможността за използване на устройства, базирани на ДНК за лечение на болести. В израелския Weizmann Institute of Science беше създадена система, способна да открива ракови клетки и да ги лекува на място.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!