Н ад 128 млн. лв. са необходими възстановяването на републиканската пътна мрежа след проливните дъждове, съобщи пресцентърът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
От тях 22 737 000 лв. са за преодоляване на бедствията между 25 май и 19 юли, а останалите 105 672 000 лв. са за покриване на щетите от валежите между 5 и 7 август.
След оттегляне на водите и оглед на местата ще бъдат събрани още данни за щетите върху Софийския околовръстен път и другите неотводнени пътни участъци.
В резултат от проливните дъждове са повредени 161 съоръжения, свързани с водоснабдителните и канализационните системи.
В 36 населени места няма питейна вода, или тя не отговаря на санитарно-хигиенните изисквания.
По предварителни оценки щетите от валежите върху водоснабдителните и канализационни системи за периода от 25 май до 17 юли са 1 701 000 лв., а за времето от 5 до 8 август - 3 580 000 лв.
Очаква се ВиК-системите да бъдат възстановени от два до четири дни, ако метеорологичните условия не се влошат и електроразпределителните дружества своевременно отстранят авариите.
Състоянието на стените, преливниците и затворните съоръжения на деветте водоснабдителни язовира, които се стопанисват от ВиК-дружествата към МРРБ, е много добро, се посочва в съобщението.
Извършват се постоянни наблюдения и поддържа се непрекъсната връзка с общините, областните управи и "Гражданска защита".
Представителите на ДПС в изпълнителната власт също носят отговорност за ситуацията в страната, защото в управлението на напоителните системи от 23 областни координатори - 22-ма са представители на ДПС, каза говорителят на СДС Николай Младенов.
От тях само петима са турци и тук не става въпрос за етническа, а за политическа отговорност, поясни той.
123 005 дка са селскостопанските площи, поразени от последните наводнения
Общо 123 005 дка са селскостопанските площи, поразени от наводнения и градушки в периода между 4 и 8 август. Това показват оперативни данни на Министерство на земеделието и горите (МЗГ).
Най-силно пострадали са земеделските култури в областите София-област, София-град, Пазарджик, Пловдив, Бургас, Смолян, Плевен и Враца.
Най-силно засегнати са площите, засети със слънчоглед - 48 594 дка, пшеница - 25 723 дка, кориандър - 18 750 дка, царевица - 13 948 дка.
Поразени са и над 6000 дка със зеленчуци, 4103 дка лозя, 2040 дка картофи и др.
Щетите от унищожената земеделска продукция до момента се изчисляват на близо 19,8 млн. лв.
Данните са неокончателни, уточняват от пресцентъра на министерството.
В кризисно положение остават 21 общини на територията на цялата страна, информират от пресслужбата на Държавна агенция "Гражданска защита", цитирайки данни за обстановката в страната към 12 ч.
Отменено е кризисното положение в община Мездра и Якоруда. Остава тежко положението в общините Нови Искър, Смолян, Елин Пелин и Искър. Състоянието на големите язовирите се наблюдава.
Жертвите от природните бедствия вече са седем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!