И рландката Катрин Нелсън, която обяви гладна стачка заради обвинения срещу нея, че е замесена в скандал с пране на пари у нас в полза на Ирландската републиканска армия (ИРА), вече не е разследвана от полицията. Това пише електронното издание на ирландския в. "Айриш икзаминър". Преди години Нелсън е работила като дипломатически представител в България и други страни в Южна Европа.
Изданието информира, че тя е получила писмо от полицията, което удостоверява, че вече не е обект на разследване за престъпна дейност. Жената споделя, че е много щастлива, но все пак е твърдо решена да даде държавата под съд за компенсации.
"Защо трябваше нещата да стигнат до там да фалирам и почти да остана без дом? Можеха да направят това изявление две години по-рано, а аз да се посветя на живота си", казва 58-годишната Нелсън.
Скандалът с пране на пари на ИРА избухна след голям банков обир през декември 2004 г., когато от "Нортъртн банк" в Белфаст изчезнаха 26,5 милиона британски лири. Властите заподозряха за грабежа активисти на ИРА и започнаха разследване дали престъпната групировка не се е опитала да изпере част от тази сума.
Британски медии съобщиха през февруари 2005 г., че ирландските власти се концентрират върху износа на мръсни пари към Либия и България.
През 2005 г. следователите арестуваха Нелсън, бившия правителствен съветник Фил Флин и финансиста Тед Кънингъм. Тримата са посещавали България през януари 2005 г., месец след банковия обир, за да проучват възможности за инвестиции.
Това пътуване даде повод на министъра на правосъдието на Ирландия Майкъл Макдауъл да предположи, че ИРА се опитва да използва връзки с България, за да изпере част от откраднатите пари и дори, че ИРА се опитва да купи банка в страната ни.
Тогавашният вътрешен министър Георги Петканов обяви, че и у нас тече проверка по случая като се проверяват лицата, с които ирландците са осъществявали контакти у нас и в Ирландия с български граждани, но нямало данни дали тези лица са свързани с ИРА.
В. "Айриш икзаминър" писа през юли 2006 г., че организацията възнамерявала да похарчи 15 млн. лири за жилищна сграда и банка у нас, които били нужни за изпирането на парите от планираната инвестиция. Смятало се също, че ИРА е искала да купи и каменоломна във вътрешността на страната за сума между 3 и 4 млн. лири.
ИРА продължава да отрича да е замесена в обира, въпреки че е главният заподозрян от полицията, отбеляза тогава изданието.
Днес Нелсън твърди, че арестът й изградил име на заподозрян съучастник на ИРА, попречил й е да се грижи за препитанието си, тя е изразходила всичките си спестявания и е съсипана. Жената води дело също срещу вестник и издателство заради клевета, добавя "Айриш икзаминър".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!