Всеки гражданин на планетата Земя поне веднъж в съвестния си живот е чувал изразите промяна на климата, глобално затопляне, парников ефект, киселинен дъжд, екоравновесие. Вие, които четете това сега знаете ли какво означават тези думи, знаят ли вашите деца какво е парников ефект, например. Ясно е, че отдавна да си еко-ориентиран е на мода, дори е модерно да изхвърляш разделно боклука (знаеш ли с какво допринасяш с това си действие). Модерно е да защитаваш идеи, които ти самият не знаеш какво означават (или болшинството от хората не знаят).
Вчера научих какво е глобално затопляне, кои са причините, които го предизвикват, какви са последиците, които ни очакват и какво можем да направим - ние хората, за да избегнем негативния резултат от собствените си действия. Защо се смеете? Не се срамувам да Ви кажа, че не знаех какво е парников ефект. Напротив - гордея се, че научих. Гордея се, че ще разкажа на малката си дъщеря и на още няколко приятели, а те на своите...за начините, по които можем да се борим.
Процесът продължава дълго, но ако едновременно докато засаждаме дърво, посеем и семената на новото мислене, Земята ще ни се отблагодари. Проблемите с промяната в климата трябва да са достъпни за всеки и за всички, да са обяснени на разбираем, достъпен език, а не със сложни научни термини, чак тогава можем да очакваме адекватна реакция от обществото.
Ще цитирам стих написан от моя баща: „И ражда своите морета, издига чудни планини, израства малката планета за първите си съдбини."
Какво може да направи всеки един от нас, за да не погубва съдбините на малката ни, красива майка Земя? Ще ви кажа като на мои приятели-ще кажа на президенти, ще кажа на министри и депутати, ще кажа на българи и на чужденци, ще кажа на директори на заводи, ще кажа на бедни и богати и накрая ще кажа на Планетата Земя:"Опитахме всички заедно, дано не е прекалено късно."
И ако промяната на климата не зависи само от човешката дейност, а то е така, ние можем да забавим и дори да предотвратим предстоящото зло. Не можем да променим бавния процес на изветряване на скалите, не можем да предвидим вулканичната дейност, не можем да контролираме далечните за нас процеси на подводните океани (сякаш не съществуват). И защо не можем? Защото Земята-природа така е устроена. Не случайно тези процеси ги наричаме природни. Те също допринасят за глобалното затопляне, за киселинния дъжд, за земетресенията.
Ако условно наречем останалата част от причините „човешки процеси" трябва да отделим доста повече място, за да ги опишем.
Какво можем? Всеки може днес да пропусне да излезе с автомобила си - нали? Светът няма да свърши ако го направи, но в противен случай може и да свърши.
Всеки може да се погрижи за отпадъците по правилния начин-нали? Светът няма да свърши ако го направи, но в противен случай може и да свърши.
Всеки може да засади дръвче-нали (или ако му е толкова сложно, поне да не ги унищожава и изсича)...и докато нашите дръвчета растат да предприемем и по-глобални мерки срещу промяната на климата. Защото май се оказва по-лесно да обединиш цял народ в дадена кауза, отколкото да убедиш собственика на един завод (а то не е само един и не е само завод), че с дейността си вреди на цялата Планета. Да започнем от малкото, но да започнем.
Елементарни действия, с решаващи последствия - Земята също я боли...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!