О т 2003 година насам са издадени 460 разрешителни за строеж в Банско, като половината от тях се реализират в момента, обяви кметът Александър Краваров.
По думите му в момента в града има 40 действащи хотели с 13 000 легла.
До една-две години Банско трябва да разполага с 25 000 легла.
Нито един от строежите на хотели в Банско не е в регулация, подчерта градоначалникът.
Всички разрешения за строителство били на селскостопанска земя и са взети от София или от Благоевградското поделение на земеделското министерство.
Аз съм спрял 80 разрешителни за строеж, но в това огромно строителство те не се забелязват, добави той.
Няма държава, в която да може да бъде спряно строителство в собствена територия, но трябва да има закон, който да регламентира как да се строи на такива земи - каква да бъде височината на сградата и каква площ да заема.
В много градове по света има такива закони за конкретното място. Аз искам да прокарам такъв закон като предложение на общината, но засега нямам подкрепа на общинските съветници, коментира Краваров.
В момента имало 30% плътност на застрояване, но управата на града искала тя да се намали до 10-15 на сто и да се постави таван на сградите от 7 м.
Краваров съобщи, че община Банско има бюджет 30 млн. лева, което е много повече от подобни градове в Северна България.
За това ние вече можем да подпомагаме и други селища в общината ? като Добринище, отбеляза той.
Готов е проект за втори лифт, паралелен на сегашния, но се чака разрешението от МОСВ, за да започне строежът.
Кметът няма притеснения, ако и следващата зима бъде отново топла, защото има готовност пистите да се покриват с изкуствен сняг.
Той се прави по чист природен начин от водите на Бъндеришки поляни, които се пускат и от връх Тодорка водата тръгва надолу под формата на студена мъгла и вали като сняг, няма никаква химическа намеса.
Предстои затревяване на пистите по нов съвременен метод, добави кметът.
Така че скиорите и догодина ще могат да карат ски поне до 15 април, увери Краваров.
До края на октомври ще бъдат открити копия на параклиса на Свети Иван Рилски и на монашеската килия на Паисий Хилендарски от Зографския манастир.
Това е трансграничен проект, по който са получени 280 хил. евро в общината. С част от тези пари ще бъде подменена канализацията и ще бъдат поставен нов калдаръм.
Кметът се надява, че от тези средства ще могат да се отделят и за археологически разкопки в района на Банско, където има четири обекта от тракийско време.
За първи път тази година общината е подпомогнала финансово и Джаз фестивала в града.
Кметът е горд с това, че в града безработицата е 0,4%, а през 1999 г. е била 35%.
Развитието на туристическия бизнес в Банско е повлияло и на Разлог, където безработицата през 1999 г. е била 50%, а сега е 14%, и на Белица и Якоруда, където 1999 година тя е била 80%, а сега е около 20%.
Кметът планира и нов историко-етнографски музей в Раденовата къща в града.
През 2008 г. започва газификация на Банско по проект, спечелен от "Овергаз".
Изключително много се печели от строителството в Банско, където се продават и апартаменти на чужденци - един кв. м на инвеститорите струва 600 евро, а те го продават по 1200 евро.
Краваров не пожела да каже дали ще се кандидатира за втори мандат на предстоящите местни избори, но обеща следващата година да започне изграждането на два паркинга за близо 10 хил. автомобила.
По този начин щял да се спре притокът на коли, които задръствали малките улички. В града щели да се допускат само автомобилите на местните жители, а другите щели да плащат по 200 евро на ден.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!