Мощен вторичен трус с магнитуд 5,9 разтърси днес Чили след разрушителното земетресение с магнитуд 8,8 на 27 февруари, при което по последни данни са загинали 799 души, предаде АП.
Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети. Вторичният трус обаче предизвика за кратко паника сред населението. Обявена бе и тревога за цунами, която обаче бе отменена скоро.
Някои жители на Консепсион - вторият по големина град в страната, се втурнаха да бягат на по-голяма височина. Пожарникари използваха високоговорители, за да успокоят населението, че за момента няма опасност от цунами.
Предупреждение за приливни вълни обаче бе отправено в крайбрежния курортен град Конститусион, който вече бе връхлетян от цунами в събота, предаде Франс прес.
Тревогата се оказа фалшива, съобщиха военните, малко след като приканиха местните жители да се евакуират на по-високи места.
Подобни предупреждения за цунами, които бяха отменени малко по-късно, бяха отправени в още няколко крайбрежни града.
През изминалата нощ бе регистрирано и земетресение с магнитуд
4,9
по скалата на Рихтер в аржентинската провинция Сан
Хуан, на границата с Чили,
съобщи аржентинският Сеизмологичен институт, цитиран от АФП.
Няма жертви и разрушения от труса, чийто епицентър е на 145 км северозападно от едноименния административен център на провинцията и на дълбочина 10 км.
Сан Хуан е планинска провинция с висока сеизмична активност на границата с Чили.
Междувременно Международната федерация на червения кръст и червения полумесец (IFRC.org) поиска от донори 6,5 млн. долара за закупуване на вода, палатки и други
хуманитарни доставки за оцелелите
от земетресението, предаде АП.
Хуманитарната федерация съобщи, че парите ще бъдат предадени на чилийския Червен кръст, така че той да окаже помощ на 15 хил. семейства през следващите шест месеца.
Канада съобщи, че ще отпусне два милиона долара на чилийското население.
"Мислим най-напред за семействата на жертвите. Работим в тясно сътрудничество с правителството на Чили и международните си партньори, за да отвърнем на нуждите на чилийците, засегнати от бедствието", заяви в комюнике канадският министър на международното сътрудничество Бевърли Дж. Ода.
Сумата, изпратена от Канада, ще бъде използвана за осигуряване на спешна хуманитарна помощ на пострадалите, посочва агенцията.
Канадското външно министерство продължава опитите да открие 256 канадски граждани, изчезнали в Чили.
Русия изпрати със самолет 28 т хуманитарни помощи за Чили по разпореждане на руския президент Дмитрий Медведев. Утре сутринта за Сантяго ще излети от Москва втори транспортен самолет с хуманитарни доставки.
Русия изпраща на чилийците палатки, одеяла, електроцентрали и помпи, уточни пред Интерфакс служител от министерството на извънредните ситуации.
Чилийският президент Мишел Бачелет изпрати 14 хил. войници в най-засегнатите градове южно от столицата Сантяго.
Бронирани коли са разположени
на стратегически позиции в града, а войници патрулират улиците, но в много
квартали,
местните жители поемат нещата в свои ръце.
Хиляди чилийци сформираха въоръжени групи за опазване на реда, за да прекратят грабежите след опустошителното земетресение.
Много от тях носят пушки и разказват за ограбването на домове и офиси, докато са се събрали около огньове в нощта.
"Престъпниците превзеха града. Сега не се страхуваме от земетресенията, страхуваме се от престъпниците", каза кметът на Хуалпен Марсело Ривера пред чилийско радио. "Моля ви, г-жо президент, моля ви да ни помогнете. Окръгът е завладян от тълпа от 500 души с тояги, които крадат компютри и всичко, което могат да намерят в домовете на хората". Той призова правителството да изпрати войски и предупреди, че "ако трябва да убиват, нека убиват".
Табели с надписи "Не влизай" и "Достъп само за местни жители" висят от улици в Сан Педро де ла Пас, крайбрежния град, близо до Коснепсион - тежко пострадалият от земетресението втори по големина град в Чили.
След като се идентифицират, посетителите получават разрешение да влязат. Дават им го стражите, които мълчаливо пазят домовете и квартала си.
Преди ден полицейски час бе въведен вчера в още три града от централната част на Чили, по-специално за да предотврати евентуални грабежи, от каквито се опасява местното население.
Общо седем стават чилийските градове, в които се прилага тази изключителна мярка, съобщи АФП, като се позова на местните власти.
В градовете Курико, Молина и Саграда Фамилия, разположени на около 200 км от епицентъра на труса, е наложен полицейски час от полунощ местно време. Това съобщи военният комендант на региона генерал Боско Песе, цитиран от чилийски медии, допълва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!