Румънският президент Траян Бъсеску пристига днес на посещение в Париж с надеждата, че ще даде нов тласък в охладнелите френско-румънски отношения, коментира Монд.
Той заяви при встъпването си в длъжност като президент на Румъния през декември 2004 г., че приоритет в политиката му ще бъде оста Вашингтон-Лондон-Букурещ, припомня обаче вестникът.
Оттогава Румъния се превърна в един от най-верните съюзници на САЩ във войната в Ирак и предостави територията си за разполагане на американски бази.
Траян Бъсеску е и първият румънски президент след падането на комунистическия режим в Румъния, който без да изчака Париж да го покани да стъпи на френска почва, отлетя към Лондон, Москва и Вашингтон.
Колкото до ситуацията в страната - какво се случва в настоящия момент в Черноморския басейн? Интензивен трафик на наркотици, предназначени за западни държави, вълна от нелегални имигранти, трафик на оръжия към конфликтните зони, описва ситуацията кореспондентът на Монд в Букурещ.
"Отивайки в Париж, имам чувството, че се завръщам у дома: френско-румънските отношения не се нуждаят от обяснения. Безсмислено е да се обяснява колко дълбоки и трайни са те, въпреки дребните спорове понякога между политическите лидери на двете страни", цитира вестникът румънския президент.
Завършилият конгрес на френската социалистическа партия в Ман също е водеща тема за френската преса днес.
Все още не можем да видим от редиците на социалистите да излезе човек, който да може да поведе държавата и да противопостави един реформаторски дискурс, коментира Фигаро.
Конгресът успя да запази възможността на някои от големите фигури за президентските избори, отбелязва от своя страна Лез Еко.
След конгреса в Ман обаче кандидатурата за социалистическия кандидат за предстоящите избори е по-отворена отвсякога, коментира Ла Монтань.
При всички положения, сигурно е, че за момента отговорът на левите сили не е на висотата на настоящата офанзива на десницата, допълва Юманите.
А истинският проблем на Социалистическата партия е... самата Социалистическа партия, според Уест Франс.
Властите в цяла Европа се подготвят за обученията за справяне с пандемия от птичи грип, които ще се проведат през седмицата. Целта е да се създадат условия, които биха възникнали при евентуална пандемия от птичи грип, за да се установи как европейските правителства ще се справят с кризисната ситуация, отбелязва Файнаншъл таймс.
В проекта ще вземат участие 27 държави, неправителствени организации и компании. Обучението ще продължи два дни. Проектът е създаден, за да се види как правителствата взаимодействат по между си и как ще се справят с недостига на ваксини срещу птичи грип, допълва изданието.
Близо 90 млн. деца по света страдат от недохранване, пише в специалния си очерк испанският Ел Паис. 240 млн. деца са принудени да започнат работа на 5-годишна възраст, а 140 млн. нямат достъп до учебни заведения.
Поводът за представянето на тези данни е вчерашният Световен ден на детето. Вестникът припомня, че през 1989 г. ООН прие Конвенция за правата на детето с цел да предпази подрастващите от лишения и експлоатации.
Въпреки че документът беше приет от много страни, в някои от тях правата на децата продължат да се нарушават, допълва Ел Паис.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!