При по-малко от 60 места трябва да се определи зона с обозначени маси за пушачи, чийто брой не може да надхвърля половината места в заведението.
При по-големите ресторанти и клубове се допуска тютюнопушене в обособено помещение, маркирано като "Зала за пушачи".
Наредбата изяснява как ще се допуска тютюнопушене по изключение в закритите обществени места и работни помещения.
В обществените сгради цигарите ще са позволени само в специални стаи, в които е осигурена механична вентилация, а на вратата има маркировка "Място за пушене".
Като "места за пушене" обаче не могат да бъдат определяни коридори, фоайета, стълбищни площадки и санитарно-хигиенни помещения.
Глобите, предвидени при установяване на нарушения, са 50 лв. за индивидуалните пушачи и 100 лв. за работодателите и собствениците на заведения.
Тези уточнения се правят във връзка със Закона за здравето, който влиза в сила от 1 януари и забранява тютюнопушенето включително в обществения транспорт.
Такива обособени зони се допускат в общодостъпните обществени сгради:
административни учреждения, места за настаняване и средства за подслон, залите за консумация на място в заведения за хранене и развлечения, спортни, търговски и др. обекти, както и някои превозни средства на обществения транспорт, обясняват авторите на наредбата.
Във влаковете с пътници за пушачи ще бъдат не повече от половината вагони, но ако композицията се състои само от един вагон, цигарите в него ще бъдат забранени.
Изключенията, за които става дума в наредбата, обаче няма да останат постоянно, а докато "настъпят промени в нагласите и поведението на пушачите" и "обществото бъде подготвено за реалното въвеждане на повсеместна забрана на обществените и работните места".
Повсеместна забрана за тютюнопушене, без допускане на изключения, се налага в:
- детските ясли и градини, училищата и местата за извънкласни форми на обучение (школи, кръжоци, клубове и др.);
- висшите училища;
- културните учреждения (кина, театри, концертни зали, галерии, читалища, библиотеки и др.);
- интернет клубовете;
- онези помещения в обектите за производство и търговия с храни, където се извършва съхранение, подготовка, производство, приготвяне и търговия с храни (без залите за консумация на място в тях);
- автобусите, тролейбусите, трамваите, вагоните на метрото, микробусите на маршрутните таксиметрови линии (маршрутките) плюс пътническите таксиметрови автомобили (такситата), и то както за пътниците, така и за водачите;
- метростанциите;
- българските пътнически самолети;
- асансьорите на всички видове сгради;
- помещенията с обособени работни места.
Редица страни вече са въвели силни ограничения за цигарите или дори пълната им забрана в държавните институции и офисите, припомни министърът на здравеопазването Славчо Богоев.
Пушачите у нас са изключително много, над 50% от населението, и това е причината у нас да не може да се предприеме пълната му забрана, обясни той.
Ограничаването на тютюнопушенето обаче е необходимо и е в интерес на общественото здраве, бе категоричната позиция на министъра.
Броят на българките, пристрастени към тютюна, е нараснал от 17 % през 1986 г. на 30% през 2001 г.
У нас пушат и близо 2/3 (66%) от мъжете в репродуктивна възраст - между 20 и 45 години, а близо 1 млн. деца са пасивни пушачи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!