Д а си признаем, все още се будим посред нощ, плувнали в пот, изтерзани от размисли върху вечния въпрос: Какво е любовта? Ето, че учените имат добри новини за всички нас.
Макар думите "любов" и "доказателства" някак да не се връзват, американски изследователи намериха начин да пременят романтичните чувства в стройна теория от непоклатими физиологични доказателства.
Чрез изследване на мозъчната активност екип от Медицинския колеж "Алберт Айнщайн" в САЩ доказва, че двойки с над 20-годишен брак могат да са все така лудо влюбени, както в началото на връзката си, обнадеждава ни Science News.
За повечето семейни моментът на влюбването и първите срещи остават
топъл спомен през дългите години тих домашен уют. За някои обаче тръпката от началото на връзката е ежедневно състояние, по младежки силно и бурно.
Ето и удобна естествена опитна постановка за изследване на разликите между двата типа обичащи се. Според учените тя може да обясни защо за едни любовта е вечна и неугасима, а за други - безвъзвратно изстинал вулкан.
Използването на модерния метод за визуализация на мозъчната активност - fMRI, позволява да се проследи дейността на главния мозък при влюбени тийнейджъри и възрастни двойки.
Когато на младежите била показвана снимка на партньора им, учените регистрирали възбуждане във VTA (ventral tegmental area - от лат. tegmentum - покрив, част от средния мозък).
Възрастните с брак над 20 години, които заявили, че са щуро влюбени като в младежките си години, показали същата като на тийнейджърите активност във VTA, за разлика от тези, които отдавна не били влюбени до уши.
Изследователите заключили, че романтичната любов е резултат от поддържане на активността във VTA - явление, което може да трае от дни до десетилетия.
Веднага обаче възниква и въпросът как става така, че само някои запазват тази активността години наред - въпрос, на който учените засега не могат да отговорят.
По ирония на съдбата същия този дял на мозъка се активира при приемане на наркотични вещества - кокаин, марихуана и редица други. В него се произвежда и най-мощният естествен стимулант - допамин. Затова и влюбените изглеждат като замаяни и въодушевяващо щастливи.
Какво е любовта? Мозъчна активност, физиология и много допамин? Едва ли. Към многото определения за учените остава официално да добавят и това - обект, неподдаващ се на пълно разбиране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!