Предполага се, че тази илюстрация е допринесла най-много за разпространяването на идеята, че червеното е любимият цвят на дядо Коледа. В същата статия за първи път се споменава, че Санта Клаус живее на Северния полюс.
В средата на XIX в. много от магазините, предлагащи коледни подаръци, се обявили за "офис на Санта Клаус". През 1841 г. във Филаделфия на собственика на един такъв магазин - г-н Паркинсон, му дошла идеята да постави комин в магазина си, от който да падат подаръци за присъстващите деца, и това се оказало голям успех.
Хрумването му била възприето и от други собственици, но едва след 40 години в друг магазин в Бостън за първи път се появил мъж - емигрант от Шотландия, с бяла коса и брада и спокоен глас, който бил облечен като Дядо Коледа. Слухът за Санта Клаус, който посрещал посетителите на магазина, се разпространил толкова бързо, че няколко дни пред магазина се извивала огромна опашка от родители и деца, които чакали, за да видят симпатичния старец. Хората пристигали от цялата страна с влакове и идеята се превърнала в традиция. Децата започнали да сядат в скута на дядо Коледа и да му шепнат на ушенце най-съкровените си желания.
В края на XIX в. се родила още една от идеите, които живеят и днес - писмата до Дядо Коледа. Децата започнали да изпращат писма, в които пишели на Санта Клаус какви подаръци искат, и всяка година през декември пощенските служби били заливани от стотици хиляди писма.
Приказките за Дядо Коледа били вдъхновение и за писателите - една история, написана през 1908 г., накарала децата да започнат да оставят малко храна пред домовете си за Дядо Коледа, защото той може да се е уморил от пътя.
Независимо че Дядо Коледа е наричан с различни имена по света, писмата на децата винаги са изпращани до един и същ човек. В Австрия например го наричат Кристкинд, в Белгия и Холандия - Ноел, Сейнт Николас, Кристкинд и Блек Пете, В Бразилия децата пишат на Папа Ноел, в Дания - на Джулинисе, във Великобритания - на Фадър Крисмас. Финландците го зоват Олд Мен Крисмас, във Франция - Пер Ноел, в Германия - Крис Кингъл, Кристкинд или Сейнт Николас. Традиционно в Италия го споменават като Бефана, в Япония пък е известен като Санта Курохсу, в Мексико - Три Кингс (така е известен и в Испания. Там го наричат още и Папа Ноел). В Полша Дядо Коледа е наричан Стар Мен или Уайз Мен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!