К акво се случва обикновено с хората сутрин? Часовникът звъни и сънят рязко си отива. Набързо изпиват чаша кафе, приготвят закуска за семейството, обличат децата, трескаво си мислят колко много работа ги чака днес.
Това е началото на още един ден, изпълнен със стрес, а всяко начало си има своето продължение, предупреждават специалистите.
Повечето хора, които се чувстват обременени от семейни и работни задължения, стават от сън с главоболие, отпадналост и забързан пулс. И това не е случайно.
В момента на събуждането мозъкът подава команда на организма за начало на дневната активност, но тялото още не е готово за нея - то не е способно да премине толкова рязко от състояние на нощна отпуснатост към режим на интензивна работа.
Защитавайте своя организъм от рязкото събуждане
и му помагайте да се адаптира, съветват учените, като предлагат няколко прости съвета за сутринта:
1. Всяко физическо упражнение - според тялото и кондицията - е едно добро начало на деня.
2. Не ставайте рязко от леглото. Навийте си будилника 5-10 минути по-рано - това време ви е необходимо за т.н. пасивна мускулна утринна гимнастика.
3. Не отваряйте очи, протегнете се меко и дълго - както правят котките. През периода на протягане в организма се изработват ендорфини, т.н. хормони на удоволствието, които способстват за доброто настроение.
4. Усмихнете се и направете пет дълбоки вдишвания и издишвания като задържите дъха си на двете последни.
5. Мигайте с очи поне 30-40 пъти. С меката част на дланта масажирайте разстоянието между веждите до появяването на топлина.
6. Стискайте китките на ръцете си в юмрук, като повторите това упражнение 10-20 пъти.
7. Докато лежите по корем, изправете крака и поставете ръцете до тялото. Натискайте леглото с глава и пети. Леко напрягайте мускулите в следната последователност: стъпала, глезен, бедра. Напрягайте и отпускайте ръцете от пръстите до раменете.
8. Легнали по гръб, свийте краката към корема и ги обхванете с ръце. Изправяйки ги, се опитайте да "разкъсате" хватката. Нормализирайте дишането - спокойно и дълбоко вдишайте през носа, а после бавно и равномерно издишайте през устата. Това трябва да се повтаря с интервал от 3-4 секунди.
9 . Седнете на леглото и изправете гърба си във вертикално положение, направете пет кръгови движения с главата в различни посоки.
10. Полезно е сутрешното събуждане да завършва с душ - топъл, студен или контрастен (редуване на студено и топло).
Организмът обаче не трябва да се насилва, а нежно и щадящо да се подготви за напрежението на предстоящия ден, предупреждават специалистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!