Стефани Майър (Stephenie Meyer) вече има пълното право да претендира за определението "новата Дж.К.Роулинг".
Достатъчно е да погледнете класацията на бестселърите в британската книжарска верига "Уотърстоунс", където романите й са окупирали първите четири места.
Американското сп. "Ентъртейнмънт уикли" наскоро я постави на пета позиция сред Топ 25-те личности в шоубизнеса през 2008-а.
Принос за това има и екранизацията по първата част от поредицата й - Twilight, която излезе по кината в САЩ преди Деня на благодарността. Сега книгата и филмът пристигат и у нас под заглавие "Здрач".
Заради касовия успех на лентата младата Кристен Стюарт (Kristen Stewart) се превърна в едно от най-търсените актьорски имена през 2008 г.
18-годишната брюнетка стана известна като дъщерята на Джоди Фостър в "Паник стая" през 2002-ра.
Снимала се е също в "Затура", а миналата година беше номинирана за наградата на гилдията заедно с целия актьорски състав на "Сред дивата природа", режисиран от Шон Пен.
Екранният й партньор в "Здрач" Робърт Патинсън (Robert Pattinson) пък е
добре познат на почитателите на Хари Потър
Във филм 4, "Хари Потър и Огненият бокал", той играе Седрик Дигъри - красавец, отличен ученик и изявен спортист, който участва в Тримагическия турнир и се състезава с българина Виктор Крум (Станислав Яневски).
Миналата година британският актьор се снима и като младия Салвадор Дали в предстоящия Little Ashes.
Подобно на друг кинохит напоследък - мюзикъла Mamma Mia!, проектът Twilight е осъществен изцяло от жени: писателката Стефани Майър, сценаристката Мелиса Розенбърг и режисьорката Катрин Хардуик ("Тринайсет").
През март започват снимките по втората книга - "Новолуние". За режисьор този път е избран Крис Уейтц, работил върху друга дългоочаквана, но разочароваща екранизация - "Златният компас" по трилогията на Филип Пулман "Тъмните му материи".
Сюжетът
"Здрач" разказва за платоничната (засега!) любов между двама тийнейджъри с прекалено блед тен. Бела Суон (Кристен Стюарт) е обикновено американско момиче, дете на разведени родители.
След повторния брак на майка си тя напуска слънчевия Финикс, щата Аризона, и отива да живее при баща си - шерифа на градчето Форкс, Вашингтон.
Между красивата природа - наситенозелена заради дъждовния климат, - училищното всекидневие и подготовката за абитуриентския бал девойката се увлича по своя съученик Едуард Кълън (Робърт Патинсън), описван като
"загадъчен и нечовешки красив"
Той е едно от петте осиновени деца на д-р Кълън (Питър Фачинели, който тук напомня за русия Том Круз в "Интервю с вампир").
Младежът също изглежда неустоимо привлечен от Бела, но в същото време - необяснимо защо - се стреми да не се сближава с нея.
Всъщност той и цялото му семейство са вампири. Само че от добрите, които са овладели убийствения си инстинкт и не се хранят с човешка кръв.
Не всички вампири в горите около градчето обаче са вегетарианци. Срещата с трима от тях застрашава живота на Бела, която вече е приета като пълноправен член на сем. Кълън.
Накрая идва момент, в който момичето получава възможност да стане една от тях - и сама го пожелава. Любимият й обаче не е склонен да я дари с безсмъртие...
Авторката Стефани Майър също се появява в кадър от филма -
тя стои на бара в местната закусвалня, докато Бела и баща й обядват на една от масите.
Младата американска писателка е родена на 24 декември 1974 г. в град Хетфорд, щата Кънектикът, но на 4-годишна възраст се мести във Финикс.
Второто от общо шест деца в семейството, през 1995 г. тя завършва университета "Бригам Янг" в щата Юта със специалност английски език.
Омъжена е за детската си любов Кристиан (Панчо) и има трима сина. Написала е и един роман за възрастни.
Идеята за "Здрач" се появила в главата й през нощта на 2 юни 2003 г. На сутринта тя съвсем ясно си спомняла съня си, в който на осветена поляна стоели обикновено момиче и нечовешки красиво момче.
Неговата кожа блестяла на слънчевите лъчи като диамант. Той бил вампир, а двамата били влюбени един в друг и младежът се разкъсвал между любовта си към нея и желанието си да я убие.
Въпреки грижите по трите си деца, Стефани веднага седнала да запише съня си, който по-късно се превръща в глава 13 от "Здрач".
Преместила едно бюро в средата на всекидневната, за да работи, докато децата й играят наоколо, а когато пишела, чувала гласовете на героите в главата си.
Три месеца по-късно историята на Бела и Едуард била завършена, а скоро след това авторката сключила договор с изд. "Литъл, Браун" (Little, Brown) за
три романа срещу 750 хил. долара хонорар
"Здрач" е публикувана през 2005 г., а по-късно историята продължава с New Moon (Новолуние, 2006 г.), Eclipse (Затъмнение, 2007 г.) и Breaking Dawn (Разсъмване), която излезе миналото лято.
Към края на 2008 г. книгите от поредицата са продадени по света в общо над 50 млн. екземпляра на близо 40 езика. Преводът на български е дело на Елка Виденова, а премиерната дата за 500-страничното томче е 12 януари... по здрач.
И Дж.К.Роулинг, и Стефани Майър се издават у нас от "Егмонт България", специализирано в детската и юношеската литература.
Между писателките има и други прилики - макар че британската авторка мултимилионерка е започнала историята за Хари Потър, докато е била самотна майка без постоянна работа.
Днес и двете се продават в необичайно високи тиражи, книгите им имат огромен брой верни млади читатели, а сюжетите се въртят около магията и свръхестествените способности. Не липсват и
паралели между Майър и най-известната авторка на вампирски романи - Ан Райс,
чиято кариера започва в средата на 70-те с "Интервю с вампир". Познавачите все пак са категорични, че "Вампирските хроники" на Райс са по-стойностна литература и са предназначени за възрастни, докато Стефани Майър си остава предпочитана от тийнейджърите.
Самият филм напомня доста за тв сериала "Смолвил", който проследява юношеството на Супермен и неговите съученици.
В "Здрач", който се разпространява у нас от "Тандем филм", романтиката все пак надделява над екшън сцените и това го прави по-привлекателен за момичешката аудитория.
Кинокритици обаче твърдят, че по-добрият вампирски филм на 2008 г. е шведският Låt den rätte komma in (разпространяван на англ. като Let the Right One In), в който главните герои са 12-годишни деца.
Екранизацията по едноименната книга на Джон Айвид Линдквист не е подходяща за непълнолетни зрители, но вече има множество награди и е обявена за най-добрата европейска фантастика за изминалата година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!