Шефът на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков и заместникът му Владимир Карамишев, отговорен за проектите по САПАРД, ще си тръгнат сами или ще бъдат поканени да го направят, пише в. "24 часа" на първата си страница.
"Заради спрените 264 млн. лева по САПАРД сами режем 2 едри глави", е челното заглавие на вестника, който цитира неназован източник от Еврокомисията.
Вероятно било днес земеделският министър Валери Цветанов да обяви "чистката", но не като жест към Брюксел, а като обяснение за българите кой е виновен за спрените 264 млн. лева, които трябваше да получим за земеделски проекти, пише "24 часа".
"Дори да свалим ДДС, цените няма да паднат", категорично твърди пред "Труд" финансовият министър Пламен Орешарски. Намаляването на ДДС не е пряко обвързано с ценовите нива в икономиката, отбелязва той.
Цените на суровия петрол драстично се увеличиха, това е истинската предпоставка за увеличение на цените, коментира Орешарски по повод протестиращите срещу високата цена на горивата.
По отношение на акцизите той припомня, че България все още е под минималните нива на общността. За еврофондовете Пламен Орешарски казва, че му е трудно да отговори на въпроса кога ще бъдат размразени предприсъединителните фондове и всичко зависи от продължаващия диалог между българските власти и комисията. По структурните фондове не очаквам сериозни проблеми и оставам умерен оптимист, посочва финансовият министър.
Възможностите за промяна на избирателната система са една от коментираните теми в днешните вестници.
"Никой не иска чисто мажоритарни избори", отбелязва пред "Труд" социологът Живко Георгиев. При чисто мажоритарен вот може да се окаже, че в парламента няма да влезе нито един юрист, нито един специалист по селско стопанство или в някаква друга сфера, такъв вот привилегирова най-вече политици с качества на комуникатори, което не е най-важното качество за един депутат, посочва Георгиев.
Той подкрепя идеята за преференциално гласуване, с което се дава възможност на избирателите да разместват имената в листите.
"Докладът от Еврокомисията ще бъде остро критичен", признава пред "Монитор" Атанас Мерджанов, зам.-председател на ПГ на Коалиция за България.
Не мисля, че ще има санкции или предпазна клауза, но относно тях хората трябва да знаят, че това е една нормална технология, изработена от ЕС, коментира Мерджанов.
За "Нов вот на недоверие след доклада" информира "Новинар". Опозицията в парламента ще внесе нов вот на недоверие към правителството на Станишев заради очаквания критичен доклад на ЕК, който ще излезе на 23 юли, пише изданието.
"Напоследък България мощно се отдалечава от ЕС", твърди в интервю за "Новинар" председателят на БНД Николай Свинаров. Тройното управление и сегашният кабинет не се справят с нито едно свое задължение, заявява Свинаров. В България най-лошото е, че няма изпълнителна власт, която стриктно да съблюдава за изпълнението на законите, смята той.
"Властта прави реклама на "Атака", твърди "Сега". Тройната коалиция излезе най-големият приятел на Волен Сидеров - той все повече заприличва на старите политици на прехода, а управляващите го размахват все повече като плашило, пише вестникът.
"Разпродават болниците на парче", е челното заглавие на "Монитор". Според автора такава възможност дават промените в Закона за приватизацията и следприватизационния контрол, които би трябвало да бъдат гласувани от депутатите окончателно тази седмица.
"И границата ни била менте", е челното заглавие на "Труд", който пише за граничният пункт "Илинден" на границата с Гърция.
Обектът нямал разрешително за ползване, станало ясно след заседание на Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол. Разрешително не е издавано заради открити дефекти на обекта и нуждата да бъдат отстранени от изпълнителя "Сиконко". Ако МРРБ не започне отстраняване на дефектите до 1 месец, ще предложа ГКПП-Илинден да бъде закрит, заявил министърът на администрацията Николай Василев, който е председател на Междуведомствения съвет.
"Високите цени ни разболяват", пише "24 часа". Скокът на цените стресира и ни разболява, предупредил проф. Ангел Гълъбов, шеф на микробиологичния институт към БАН. Неминуемо е всеки подобен сериозен проблем, като ръст на цените, да отключи стресов механизъм в организма, който отслабва имунната система и така ставаме уязвими за вирусите и боледуваме по-често, обяснил професорът.
"4 пъти се проваля среща на "Филип Морис" за БТ", пише в челния си материал "Класа". Един от световните гиганти в производството на цигари - "Филип Морис", не е успял да проведе 4 планирани срещи с представители на Министерството на икономиката и енергетиката, свързани с предстоящата продажба на "Булгартабак", съобщили на вестника източници от тютюневия холдинг.
Вследствие на това концернът се е отказал да участва в каквито и да било приватизационни процедури. До две седмици се очаква да е готов вариант на актуализираната стратегия за приватизация на "Булгартабак", допълва изданието.
"Искайте ясни сметки за ток", съветва в интервю за "Стандарт" еврокомисарят Меглена Кунева. Според нея добрата практика в страните е не само потреблението да се отчита всеки месец, но и да се използва т.нар. умно измерване.
Става дума за уреди, с които във всеки момент можеш не само да видиш какво си потребил към съответния ден, но и да сравниш потреблението си с това в твоя квартал, пояснява тя. Как да кажем на българския потребител да се съобразява с енергийната ефективност, като на практика той не знае какво потребява, отбелязва Кунева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!