В се по-често си задаваме въпроса какви ще са последиците от глобалното затопляне върху нашия живот. Оказва се, че отражението на борбата с климатичните промени върху икономиката е положително.
Според проучване на Европейската конфедерация на синдикатите вследствие на борбата със затоплянето
работните места са се увеличили с 1,5 %
Сред секторите, където това увеличение са усеща най-силно, е строителството, тъй като се появяват нови норми и технологии за опазване на околната среда, изграждат се домове, които изискват много ниска консумация на енергия.
В едно от предградията на Рен сградата Salvatierra е първата във Франция, която получи германския знак за енергийна ефективност "пасивна сграда".
Той се дава на жилища, които консумират много малко енергия и дори не се нуждаят от отоплителна система.
Екологичното строителство се извършва от фирмата "Сope construction", която завършва всяка година по 180 жилища от този тип.
Слънчевите пана на покрива на сградата и високоефективните изолационни материали са само част от методите на работа в този тип строителство.
Стефан Пере от компанията разказва за някои от начините на работа, които се оказват много прости:
"Това, което става тук, се прави обикновено от компанията: събираме и използвамe зa строежа дъждовната вода, употребяваме естествени бои.
Имаме такива електрически системи, че когато не използваме електрически контакт няма остатъчно електричество.
Виждате, че ориентацията на сградите е изток-запад, което дава възможност за пълноценно осветяване."
В Германия енергията добивана от вятъра, слънцето и водата дава своя голям в развитието на икономиката. Броят на хората, заети в производството на чиста енергия в страната
възлиза на около 200 хил.
По този начин градове, които до преди време са били в много лошо икономическо състояние, днес имат изключителни перспективи пред себе си.
Един от примерите е Бремер Хафен. През месец март министърът на околната среда откри официално тук голям център за производство на ветрогенератори на предприятието Multibrid, в които в момента работят 1300 души.
Бремер Хафен не е единственият пример в това отношение.
На изток, Франкфурт на Одер успя да възвърне жизнеността си благодарение на енергията добивана от слънцето.
След падането на Берлинската стена този град на границата с Полша бе разорен от затварянето на предприятия и напускането на жителите му.
В близките месеци обаче предстои няколко малки и средни предприятия, специализирани в добиване на слънчева енергия, да инвестират половин милиард евро и да създадат 1500 работни места.
Ефектът на глобалното затопляне в България се усети много силно с неочаквано топлата зима тази година.
Според учените ще продължи тенденцията от последните години за по-високи температури, засушавания в някои райони, интензивни валежи в други.
Климатичните промени засягат сериозно земеделието - най-вече производството на пшеница и ечемик, и в близко бъдеще ще повлияят икономически хранителното производство като цяло.
За миналата година мащабните наводнения доведоха до нарастване на цените на хранителните продукти - 2,6% в общия растеж по данните на БНБ.
Липсата на валежи в началото на годината и последвалите проливни дъждове се отразят пагубно в голяма степен и на тазгодишната житна реколта.
Земеделските производителите дори поискаха да се обяви бедствено положение.
Наводненията обаче създадоха добри възможности за строителните фирми. Има засилено търсене на техните услуги, закупуване на строителни материали и възможности за печалба заради възстановителните работи.
В глобален икономически план климатичните изменения засягат енергийния отрасъл. С мерките, които се налагат за ограничаване на емисиите от вредни газове, се поставят
редица въпроси пред развитието на енергийния сектор
Наличието у нас предимно на нискокалорийни лигнитни въглища с високо съдържание на сяра предопределя високите емисии на парниковите газове.
В отговор на програмата за възобновяеми енергийни източници в последните години настана бум в изграждането на малки ВЕЦ - около 800, но еколозите предупреждават, че трябва да се следи как се строи и дали има екологична оценка.
Парадоксално е, но ВЕЦ-овете
могат да усилят ефекта на засушаването
особено в южните райони на страната, защото отнемат води от естествените екосистеми, каквито са реките.
Например при русловите ВЕЦ водата не се отнема, а самата река изчезва, защото се прави бент и вместо река с течение на времето се образува бавно течащо езеро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!